UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кількість жертв громадянської війни в Сирії перевищила 200 тисяч

Щодня в результаті бойових зіткнень і бомбардувань гинуть від 100 до 250 сирійців.

Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн оголосив останні дані про загиблих у сирійському конфлікті. За даними організації, кількість жертв перевищила 200 тисяч осіб, а кількість біженців і внутрішньо переміщених осіб наблизилася до восьми мільйонів. За даними Наглядової ради з прав людини в 3, яка займається моніторингом ситуації в реальному часі, від 100 до 250 сирійців щодня гинуть в результаті бойових зіткнень і бомбардувань.

Громадянська війна в Сирії почалося в березні 2011 року як епізод "Арабської весни". Однак поступово конфлікт перейшов з політичної площини в етнічну і релігійну: якщо спочатку президенту Башару Асаду протистояли військові-дезертири з "Вільної армії Сирії" (ВАС), то незабаром їх відтіснили ісламісти, багато з яких приїхали з інших країн для того, щоб взяти участь в джихаді.

До якогось моменту ісламістам і прихильникам світської влади вдавалося підтримувати видимість єдності в боротьбі проти спільної загрози, проте вже у вересні 2013 року між ВАС і ісламістами почалися сутички, а 25 вересня представники угруповань відмовилися визнавати Національну коаліцію революційних і опозиційних сил (НКСРОС) як свого офіційного представника. Нагадаємо, НКСРОС є фактично альтернативним урядом сирійської опозиції, яке визнається США, а також низкою європейських і арабських країн в якості єдиного легітимного органу, який представляє сирійський народ.

У травні 2013 року на підтримку Башара Асада виступив лідер ліванського угруповання "Хезболла" шейх Хассан Насралла, який пообіцяв підтримувати президента "до переможного кінця". Після втручання "Хезболли" в громадянську війну ініціатива почала переходити на бік урядових військ. На хвилі ентузіазму уряд Башара Асада провів на контрольованій частини країни президентські вибори, в ході яких Асад був переобраний ще на один семирічний термін, отримавши 88,7% голосів. Вибори були піддані критиці з боку США, ЄС і ООН, російські представники визнали вибори легітимними.

Тим часом ісламісти, які об'єдналися в одну групу під назвою "Ісламська держава Іраку і Леванту" (яке потім скоротилося до "Ісламської держави"), почали здобувати вражаючі успіхи в Іраку, а потім і в Сирії, взявши під свій контроль значні території цих країн, включаючи Мосул - друге за чисельністю місто Іраку, де бойовики розграбували філію іракського Центрального банку, викравши загалом близько двох мільярдів доларів. Це не єдине джерело фінансування ісламістів - крім пожертвувань, які стікаються зі всього ісламського світу, і "податку на джихад", яким ісламісти тероризують місцевих жителів, бойовики також вигідно торгують нафтою з захоплених родовищ.

Зараз "Ісламська держава" контролює близько половини території Сирії. Приблизно п'яту частину займають сили помірної опозиції, інша територія знаходиться під умовним контролем урядових військ, які регулярно піддаються нападу з боку обох таборів.

Останній місяць увага всього світу прикута до міста Кобані на кордоні з Туреччиною, яке до недавнього часу знаходилося під контролем курдського ополчення, так званого "пешмерга". 16 вересня почалася облога міста ісламістами, що захопили підступи до Кобані. Велика частина населення втекла, бійці "пешмерги", що залишилися, продовжують запеклий опір переважаючим силам "Ісламської держави". При цьому уряд Туреччини, війська якої знаходяться в безпосередній близькості від місця бойових дій, відмовляється починати наземну операцію.

Незважаючи на авіаудари, що завдають США і їх союзники по позиціях ісламістів, поки що ситуація складається не на користь захисників міста: ісламісти взяли під контроль вже половину території. Це коштувало їм значних жертв: як повідомляло агентство Reuters з посиланням на прес-секретаря Пентагону Джона Кірбі, у результаті повітряних ударів коаліції було знищено вже кілька сотень ісламістів. При цьому Кірбі визнав, що, незважаючи на те, що курдам вдалося відбити кілька районів, небезпека захоплення міста ісламістами поки зберігається. !zn