Офіційні документи Білого дому свідчать про те, що Адміністрація президента Дональда Трампа неодноразово намагалася скоротити програми зовнішньої допомоги, спрямовані на боротьбу з корупцією в Україні та інших країнах, повідомляє The Washington Post.
Після телефонної розмови із Зеленським, в якому Трамп намагався тиснути на президента України, щоб той сприяв початку розслідування щодо Джо Байдена, американський президент в спілкуванні з журналістами підкреслив, що його "не хвилює політика, а хвилює корупція".
"Все це – все це пов'язано з корупцією", – стверджував Трамп.
Виконуючий обов'язки начальника штабу Мік Малвани та інші чиновники Білого дому неодноразово говорили про те, що відстрочка надання військової допомоги Україні спрямована на боротьбу з корупцією в цій країні, в зовсім не на політичну вигоду Трампу.
Як пише видання, зацікавленість адміністрації у боротьбі з корупцією в Україні не знайшла відображення в щорічних бюджетних запитах Конгресу.
Наприклад, адміністрація Трампа намагалася скоротити програму під назвою "Міжнародний контроль над наркотиками та правозастосування", метою якої є "сприяння реформам в секторах правосуддя та правоохоронних органів шляхом підтримки нових установ і спеціалізованих офісів, таких як НАБУ і САП".
Білий дім намагався скоротити розмір допомоги Україні за цією програмою з 30 мільйонів доларів, адже така ж сума була виділена в минулому році до 15 мільйонів доларів. Видання припускає, що Конгрес відхилить цю пропозицію.
За інформацією газети, адміністрація прагнула впорядкувати ряд зарубіжних програм допомоги в області демократії, яка об'єднана в один Фонд економічної підтримки і розвитку. Білий дім вважає, що консолідація скоротить ці програми більш ніж на 2 мільярди доларів. Цей фонд також спрямований на боротьбу з корупцією в країнах по всьому світу. Витрати в Україні за цією програмою в 2018 році склали 250 мільйонів доларів; Білий дім запросив значне скорочення – 145 мільйонів доларів у 2020 році.
"Цифри не брешуть. Тепер стало ще ясніше, що президент Трамп не той антикорупційний хрестоносець, яким хоче здаватися", – заявив лідер меншості в Сенаті Чарльз Шумер.
"Президент постійно домагався скорочень іноземної допомоги. Він також настійно закликав інші країни вкладати свої власні зусилля і ресурси в їх зусилля по обороні і реформи", – сказала Рейчел Семмель, представник Управління з питань управління та бюджету.
Відзначимо, що в тексті скарги, яку подав інформатор з розвідслужб, сказано, що Трамп розпорядився заморозити допомогу для України за кілька днів до телефонної розмови з Володимиром Зеленським. Через деякий час після розмови допомога була розблокована.
26 вересня, з'явилося повідомлення про те, що приблизно 30 з 250 мільйонів військової допомоги Україні в поточному фінансовому році, який завершиться 1 жовтня, адміністрація президента Трампа має намір знову заморозити.
22 жовтня, Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор дав свідчення у Конгресі рамках процедури імпічменту. Дипломат повідомив конгресменам про спроби оточення президента Дональда Трампа отримати компромат на Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від демократів, і його сина Хантера в обмін на розморожування військової допомоги Україні.
За словами Тейлора, повний текст вступного слова якого вже опублікували низка американських видань, близький до Трампа голова представництва США в Євросоюзі Гордон Сондленд у телефонних розмовах говорив, що військову допомогу можуть розблокувати, якщо українська влада публічно оголосить про розслідування щодо Байденів.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".