UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кілька разів Трамп хотів урізати фінансування антикорупційних програм в Україні

У своєму бюджетному запиті на 2020 рік, опублікованому в березні, адміністрація Білого дому знову спробувала скоротити витрати програми на Україну до 13 мільйонів доларів.

Офіційні документи Білого дому свідчать про те, що Адміністрація президента Дональда Трампа неодноразово намагалася скоротити програми зовнішньої допомоги, спрямовані на боротьбу з корупцією в Україні та інших країнах, повідомляє The Washington Post.

Після телефонної розмови із Зеленським, в якому Трамп намагався тиснути на президента України, щоб той сприяв початку розслідування щодо Джо Байдена, американський президент в спілкуванні з журналістами підкреслив, що його "не хвилює політика, а хвилює корупція".

"Все це – все це пов'язано з корупцією", – стверджував Трамп.

Виконуючий обов'язки начальника штабу Мік Малвани та інші чиновники Білого дому неодноразово говорили про те, що відстрочка надання військової допомоги Україні спрямована на боротьбу з корупцією в цій країні, в зовсім не на політичну вигоду Трампу.

Як пише видання, зацікавленість адміністрації у боротьбі з корупцією в Україні не знайшла відображення в щорічних бюджетних запитах Конгресу.

Наприклад, адміністрація Трампа намагалася скоротити програму під назвою "Міжнародний контроль над наркотиками та правозастосування", метою якої є "сприяння реформам в секторах правосуддя та правоохоронних органів шляхом підтримки нових установ і спеціалізованих офісів, таких як НАБУ і САП".

Білий дім намагався скоротити розмір допомоги Україні за цією програмою з 30 мільйонів доларів, адже така ж сума була виділена в минулому році до 15 мільйонів доларів. Видання припускає, що Конгрес відхилить цю пропозицію.

За інформацією газети, адміністрація прагнула впорядкувати ряд зарубіжних програм допомоги в області демократії, яка об'єднана в один Фонд економічної підтримки і розвитку. Білий дім вважає, що консолідація скоротить ці програми більш ніж на 2 мільярди доларів. Цей фонд також спрямований на боротьбу з корупцією в країнах по всьому світу. Витрати в Україні за цією програмою в 2018 році склали 250 мільйонів доларів; Білий дім запросив значне скорочення – 145 мільйонів доларів у 2020 році.

"Цифри не брешуть. Тепер стало ще ясніше, що президент Трамп не той антикорупційний хрестоносець, яким хоче здаватися", – заявив лідер меншості в Сенаті Чарльз Шумер.

"Президент постійно домагався скорочень іноземної допомоги. Він також настійно закликав інші країни вкладати свої власні зусилля і ресурси в їх зусилля по обороні і реформи", – сказала Рейчел Семмель, представник Управління з питань управління та бюджету.

Відзначимо, що в тексті скарги, яку подав інформатор з розвідслужб, сказано, що Трамп розпорядився заморозити допомогу для України за кілька днів до телефонної розмови з Володимиром Зеленським. Через деякий час після розмови допомога була розблокована.

26 вересня, з'явилося повідомлення про те, що приблизно 30 з 250 мільйонів військової допомоги Україні в поточному фінансовому році, який завершиться 1 жовтня, адміністрація президента Трампа має намір знову заморозити.

22 жовтня, Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор дав свідчення у Конгресі рамках процедури імпічменту. Дипломат повідомив конгресменам про спроби оточення президента Дональда Трампа отримати компромат на Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від демократів, і його сина Хантера в обмін на розморожування військової допомоги Україні.

За словами Тейлора, повний текст вступного слова якого вже опублікували низка американських видань, близький до Трампа голова представництва США в Євросоюзі Гордон Сондленд у телефонних розмовах говорив, що військову допомогу можуть розблокувати, якщо українська влада публічно оголосить про розслідування щодо Байденів.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".