Москва представила нову цифрову систему для відстеження поширення СOVID-19. Однак критики кажуть, що технологія являє собою безпрецедентну загрозу для конфіденційності, повідомляє CNN.
Міський голова Москви Сергій Собянін заявив, що цифрова система стеження є відповіддю на швидке зростання кількості заражених в Москві.
Москвичі та жителі Підмосков'я віком від 14 років повинні завантажити QR-код, якщо вони хочуть пересуватися по місту. Зареєструвавшись на державному веб-сайті або завантаживши додаток на свої смартфони, громадяни можуть заздалегідь оголосити маршрут та мету походу. Потім вони отримують QR-код, який може бути перевірений владою.
Спочатку цей підхід буде застосовуватися тільки до людей, які користуються громадським транспортом, але влада заявляє, що обмеження будуть поступово розширюватися до пропусків на короткі поїздки по околицях.
Поліція буде сканувати ці коди та штрафувати людей без дозволу або якщо вони навмисно надали неправдиву інформацію. Ті, хто як і раніше ходять на роботу, можуть отримати спеціальний необмежений пропуск. Але з особистих питань, наприклад, для походу в магазин або на дачу, мешканці можуть отримати тільки два пропуски на тиждень, кожен з яких дійсний протягом одного дня.
Офіційно ця система починає роботу в середу, 15 квітня, але влада вже бореться з несанкціонованим пересуванням у місті. В понеділок поліція оточила пункти в'їзду, щоб визначити, чи є у водіїв поважна причина для поїздки до Москви.
Уряд вже використовував пандемію коронавірусу в якості полігону для тестування ряду нових технологій, зокрема використання штучного інтелекту і розпізнавання осіб.
У той час як європейські міста, такі як Париж, ввели паперові форми для контролю переміщення громадян, Москва, за прикладом Китаю, хоче використовувати QR-коди для широкого моніторингу населення.
Проте активісти опозиції попереджають, що нова система призведе до безпрецедентного вторгнення уряду в приватне життя людей.
Наприклад, веб-сайт, на якому потрібно реєструватися для отримання кодів пропонує всім користувачам увійти через вже існуючу сторінку державного порталу, де зберігаються дані про штрафи , рахунки за комунальні послуги, закордонні паспорти і т.д.
Також необхідно надати інформацію про точки відправлення і призначення, податковий ідентифікатор роботодавця, автомобільні номери та завантажити свої ідентифікаційні номери.
Міська влада Москви спочатку відмовилися від реалізації плану з видачі дозволів, заявивши, що вони задоволені рівнем самоізоляції. Але вирішили запровадити систему, коли рівень зараження коронавірусом продовжував зростати. Московські лікарі почали діагностувати COVID-19 у пацієнтів з пневмонією на основі сканування легень, заявивши, що тести на коронавірус були точними тільки в 70-80% випадків.
Собянін також не був задоволений тим, що москвичі продовжували гуляти на вулиці, коли карантин був добровільним. У відповідь міська влада посилила правила, дозволивши громадянам виходити на вулицю, тільки щоб піти в найближчий магазин або вигуляти собаку в межах 100 метрів від будинку.
Безліч особистих даних москвичів вже доступні влади. 10 квітня, коли Собянін оголосив, що система стеження буде запущена, міський центр реагування на коронавірус повідомив, що 3,5 мільйони людей в місті вийшли зі своїх будинків більш ніж на шість годин.
"Яндекс" створив карту для розрахунку "індексу самоізоляції", яка показала, що в останні дні більше порушували карантин, ніж тижнем раніше.
Сергій Собянін сказав, що отримати перепустку не складніше, ніж оформити замовлення онлайн. Але на практиці у системи був складний початок. Веб-сайт реєстрації кілька разів відключався, текстові коди приходили з годинною затримкою, а лінії колл-центру були зайняті. У мерії звинувачують перебої в численних DDoS-атаках, "організованих з-за кордону".
Деякі технічні експерти сумніваються в здатності влади обробляти мільйони потенційних запитів від москвичів. Але як тільки технічні можливості покращаться, система QR-кодів може закласти основу для агресивної практики, яка не зникне з пандемією.
Московська мерія заявляє, що видалить всі дані після закінчення періоду самоізоляції, але експерти побоюються, що накопичена база даних з повними профілями людей і записами про кожен їх рух може опинитися в чужих руках.
Раніше повідомлялося, що жителі Татарстану зможуть виходити з будинку тільки після отримання електронного пропуску. Для цього необхідно пройти реєстрацію на спеціальному веб-сайті та відправити SMS.
Наразі в Росії офіційно зареєстрували 21 102 випадки зараження коронавірусною інфекцією. 170 людей в країні померли від ускладнень хвороби, 1 694 успішно подолали хворобу.
В країні активно зростає чисельність захворювань. В Росії підняли галас кадри, де видно як на в'їзді в клінічний центр у підмосковних Хімках утворилася пробка з карет швидкої допомоги.
Проте, незважаючи на пандемію і рекордна кількість захворювань коронавірусом в Росії, Кремль не готовий відмовлятися від проведення параду перемоги 9 травня.