UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хелловін: традиції та значення свята

Свято вважають найстрашнішим днем року.

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада в світі відзначають Хелловін або переддень Дня всіх святих. Свято вважається найстрашнішим в році, адже в цей день злі духи і нечисть виходять на землю. Захиститися від них допомагають моторошні костюми і страшні обличчя, вирізані з гарбуза.

Історія свята

В англійській мові цей день називається All Hallow's Eve, якщо скоротити цю назву, вийде Halloween.

Дослідники вважають, що Хелловін є християнізованим святом, яке походить від кельтських свят жнив і дня мертвих. Вважається, що у свята язичницьке коріння. В його основі лежить Савін - свято, яке святкували всі народи Британських островів. Його назва походить від Samhain, яке означало "кінець літа".

Стародавні кельти, які жили на території сучасної Великої Британії, ділили рік на світлу (літо) і темну (зима) частини. Коли темна частина змінювала світлу, вони влаштовували свято.

Сприйняттю свята як темного язичницького посприяли християнські монахи, які писали про нього в Х-ХІ століттях. Разом з тим, вже з VIII століття День всіх святих починає заміщати Савін, а взаємопроникнення католицьких і гаельських обрядів заклали основу сучасного Хелловіна.

Одна з найвідоміших традицій Хелловіна - випрошувати солодощі - з'явилася в XVI столітті. Тоді цим займалися не тільки діти, а й дорослі. Необхідно було вдягти тканинні маски ходити від одного будинку до іншого.

Тематичні костюми і «світильник Джека» (вирізане з гарбуза обличчя) з'явилися тільки в ХІХ-ХХ століттях.

Читайте також: Разом з Днем вчителя: Зеленський ввів ще одне свято

Що потрібно робити в Хелловін

Кельти вірили, що в цю ніч відкривається межа між світом живих і мертвих, тіні померлих проникають на землю. Щоб уберегтися від них, люди гасили вогнища і вдягали страшний одяг. У цей вечір також ворожили, приносили в жертву тварин. Вважалося також, що необхідно принести в будинок вогник священного полум'я і за його допомогою запалити зимовий вогнище.

До наших днів ці традиції не збереглися. Залишилася традиція одягання костюма, але він вже не обов'язково повинен бути страшним. Священний вогонь замінили вогники свічок, які встановлюють в «світильник Джека».

Як уже згадувалося, існує традиція випрошування солодощів. Діти надягають костюм, беруть спеціальні відерця в формі "світильника Джека" і йдуть від хати до хати з криками Treat or trick! ( "Цукерки або смерть").