UA / RU
Підтримати ZN.ua

Харари: "Якщо ви хочете зробити країну колонією, не посилайте туди танки. Просто візьміть їх дані"

Те, що відбувається сьогодні, філософ називає «колоніалізмом даних»

Один з провідних громадських інтелектуалів нашого часу, отримавши світове визнання зі своїми бестселерами, ізраїльський історик і автор бестселера "Sapiens. Коротка історія людства" Юваль Ной Харарі приїхав до Греції та взяв участь в дискусії, організованій "Афінським форумом демократії".

Після обговорення Харарі в інтерв'ю виданню Kathimerini описав в яскравих фарбах новий світ, який приходить до нас з прискореним темпом та підживлюється новими цифровими технологіями, штучним інтелектом та біотехнологіями.

Харарі сказав, що сьогодні демократія перебуває під загрозою. Але, на думку Харарі, демократія завжди перебуває під загрозою, тому що вона вимагає багато попередніх умов для процвітання.

"Демократія, як рідкісна квітка, яка не може рости скрізь, в той час, як диктатура, як м'ята – де ви кидаєте її, там і проростає. Що стосується ліберальних цінностей, то так, вони знаходяться під загрозою, але ми також повинні нагадати собі, що вони насправді ширше поширені та сильніше, ніж будь-коли", - сказав філософ.

Він сказав про те, що люди навіть не розуміють, що таке лібералізм і запропонував простий тест, чи вважаєтеся ви лібералом.

"По-перше, як ви думаєте, люди повинні мати право вибирати свій власний уряд, а не підкорятися королю? По-друге, як ви думаєте, люди повинні мати право вибирати свою власну професію, а не просто працювати там, де працювали батьки - це означає, що ваші батьки селяни, так що ви селянин. І, по-третє, як ви думаєте, люди повинні мати право вибирати свого чоловіка чи дружину, а не одружуватися на тих, кого їм вибирають старійшини або священики ", - говорить Харарі.

Філософ підкреслює, що якщо на всі три питання відповідь буде "так", то людина може вважатися лібералом.

Харарі нагадай про те, що сьогодні більше людей відповідають "так", ніж будь-коли. Навіть люди, називаючи себе консерваторами сьогодні, насправді більш ліберальні у своїх поглядах, ніж радикальні ліберали були сто років тому.

За його словами, історія не дає людині знижок.

"Згадаймо промислову революцію 19-го століття, коли деякі країни вперше індустріалізувалися. Британія, Франція, США лідирували, в той час, як більшість інших країн залишилися далеко позаду. Ці країни говорили про індустріалізацію: «Це те, що можуть зробити британці, але тут, в Греції, Єгипті чи Китаї, перед нами стоять більш нагальні завдання». Ну, через пару десятиліть ці країни стали офіційно або неофіційно американськими, або британськими або німецькими колоніями", - сказал Харарі.

Він підкреслює, що зараз подібне знову відбувається. Тільки тепер зі штучним інтелектом і біотехнологіями.

"Знову ж таки, є розрив: кілька країн лідирують у світі в цій новій промислової революції, і більшість з них залишаються далеко позаду. І розрив зараз ще більший. У XIX столітті існував розрив між тим, у кого були пароплави та залізні дороги, і тим, хто цього не мав", - сказав Харарі.

Але розрив між людиною, у якого є ШІ, і тим, у кого немає, набагато більше.

"У 21 столітті, щоб зробити країну колонією, вам не потрібно посилати туди танки. Вам просто потрібно взяти їхні дані. Зараз ми спостерігаємо нову форму імперіалізму - його можна назвати «колоніалізмом даних», - сказав Харарі.

Він підкреслює, що це все про дані.

"Тільки уявіть собі ситуацію в Греції за 20 років, коли хтось в Москві, або в Пекіні, чи у Вашингтоні має всі особисті дані кожного політика, кожного журналіста, кожного судді, кожного військового офіцера. Вони будуть знати всю вашу медичну історію, ваші проблеми, ваші минулі хвороби. Вони будуть знати все ваше сексуальне життя і всіх, кого ви знали протягом останніх 30 років. Вони будуть знати про кожен хабар, яку ви дали або брали. Кожний жарт, яку ви коли-небудь говорили про групу або меншість", - додав він.