UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керовані Сербією «фашистські групи» провокують насильство – прем'єр-міністр Косово

Понад 30 миротворців НАТО дістали поранень під час зіткнень у понеділок після того, як мери етнічних албанців вступили на посади.

Прем'єр-міністр Косово Альбін Курті звинуватив у насильстві на півночі країни «фашистські групи», контрольовані урядом Сербії. Він також повідомив, що відхилив запит США перемістити нещодавно призначених мерів з офіційних офісів, пише The Guardian.

Понад 30 миротворців НАТО отримали поранення під час зіткнень у понеділок. Це спонукало альянс оголосити, що він надішле до країни ще 700 військових. Президент Сербії Александр Вучич привів армію своєї країни в стан підвищеної бойової готовності.

У миротворчій місії НАТО KFOR заявили, що італійські та угорські миротворці зазнали неспровокованих нападів і отримали травми з переломами та опіками внаслідок вибуху запалювальних пристроїв. Це сталося після того, як мери етнічних албанців вступили на свої посади в районах північного Косова, де проживають серби. 

Читайте також: Армія Косова отримала безпілотники Bayraktar

«Вчорашній день був дуже важким, нам дуже пощастило, що ніхто не загинув», — зазначив прем’єр-міністр Косово Альбін Курті, а також повідомив, що декілька миротворців НАТО все ще перебувають у лікарні.

Насильство було широко засуджено, але західні союзники Косова також різко розкритикували уряд у Приштині за рішення призначити мерів. У п’ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен висловив надзвичайно сильний докір союзнику США. Він заявив, що рішення застосувати силу для доступу до муніципальних будівель на півночі було ухвалено «всупереч порадам» США та європейських партнерів і мало «різку, без потреби ескалацію напруженості». Курті висловив невдоволення заявою, назвавши її «умиротворенням» Вучича.

Відтоді Курті повідомив, що розмовляв із Габріелем Ескобаром, спеціальним представником США на Балканах. Він сказав, що Ескобар попросив косовську владу перемістити мерів в інші приміщення або дозволити їм працювати вдома, але Курті відхилив це прохання.

«У нас не може бути мерів у Zoom, ми демократична республіка. Демократична республіка не може здатися фашистським групам», — сказав Курті.

Більшість сербів у цьому регіоні ніколи не прийняли декларацію незалежності Косова від Сербії у 2008 році та вважають Белград своєю столицею через два десятиліття після повстання косовських албанців проти репресивного сербського правління.

Етнічні албанці становлять понад 90% населення Косова, але північні серби вже давно вимагають виконання укладеної за посередництва Європейського Союзу угоди 2013 року про створення асоціації автономних муніципалітетів на їхній території. 

Раніше повідомлялося, що переговори в Брюсселі щодо зняття напруженості між Косово і Сербією провалилися. За словами верховного представника ЄС із зовнішньої політики Жозепа Борреля, зараз ситуація може стати критичною.