UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кері вважає договір щодо ядерної програми Ірану вибором між дипломатичним рішенням і війною

Угода з Іраном здатна запобігти ядерному статусу Тегерана, вважає держсекретар США.

Державний секретар США Джон Керрі закликав американських конгресменів підтримати договір щодо ядерної програми Ірану.

"Якщо Конгрес скаже "ні", то ми втратимо контроль (над ядерною програмою Ірану – прим. ред.), втратимо інформації щодо їх дій, втратимо нашу підтримку з боку міжнародного співтовариства", - передає слова Керрі Bloomberg.

Він підкреслив, що провал угоди з Іраном може не залишити ніякого вибору Вашингтону, крім початку бойових дій проти Тегерана.

"Це вибір між дипломатичним рішенням і війною", - зазначив держсекретар США.

За його словами, умови угоди з Іраном передбачають жорсткий моніторинг його ядерної програми, що зробить неможливим володіння Тегераном ядерної зброї.

Читайте також: Могеріні бачить Іран в якості нового гравця у вирішенні конфліктів на Близькому Сході

16 липня президент США Барак Обама заявив, що угода з Тегераном по ядерній програмі є єдиною альтернативою в ситуації початку гонки ядерних озброєнь, і порятунком від можливої війни на Близькому Сході.

У вівторок Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".

Напередодні стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану. Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військовим, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї. Дане питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Так, раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко притиковали. Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.

Ядерна угода передбачає обмеження Ірану на збагачення урану строком на вісім років.