Канада оприлюднила нові правила, спрямовані на запобігання передачі чутливих технологічних досліджень, розроблених у країні, до Китаю, Ірану чи Росії, повідомляє Bloomberg.
У вівторок уряд прем’єр-міністра Джастіна Трюдо склав список десятків іноземних інститутів, шкіл і лабораторій, які, за його словами, пов’язані з організаціями, що можуть становити загрозу національній безпеці Канади.
Уряд не фінансуватиме важливі дослідницькі проекти, в тому числі ті, що стосуються штучного інтелекту, передових енергетичних технологій, аерокосмічних і супутникових систем, якщо вони будь-яким чином пов’язані з установами із чорного списку.
Минулого року газета Globe and Mail повідомила , що дослідники з десятків канадських університетів працювали з ученими, пов’язаними з китайською армією. Невдовзі після цього уряд заявив про намір припинити фінансування таких проєктів.
Нові правила встановлюють перелік чутливих сфер досліджень , таких як передові озброєння, цифрова інфраструктура та інші. Будь-який проект у цих сферах, який отримує гроші від одного з перелічених інститутів, не матиме права на грант від канадського уряду.
Організації переважно розташовані в Китаї, але в списку також є кілька з Росії та Ірану. Серед них Національний університет оборонних технологій Китаю, різні китайські військові школи та іранський Університет Імама Хоссейна, який зосереджений на ядерних дослідженнях.
Урядові чиновники під час брифінгу для ЗМІ заявили, що Канада дедалі більше стурбована тим, що стратегічні дослідження потраплять до рук іноземних ворогів.
Раніше Федеральний суд відхилив заяву жителя Китаю на навчання в канадському університеті через підозри у шпигунстві.
Деякі країни пішли далі — Нідерланди працюють над законодавством, яке заборонятиме китайським студентам навчатися в університетських програмах з чутливих технологій, включаючи напівпровідники та оборону. Губернатор Флориди Рон ДеСантіс заборонив коледжам і університетам отримувати гроші з Китаю або будь-якої іншої іноземної «країни, що викликає занепокоєння» та створювати партнерські відносини з Китаєм.
Восени минулого року фонд стартапів ЄС із бюджетом у десять мільярдів євро запровадив нові правила, які дозволяють забороняти співінвестиції з таких країн, як Росія, у проекти з розвитку чутливих технологій у Європі.
У Франції заарештували керівництво компанії Ommic, яка спеціалізується на виробництві мікросхем, за передачу Китаю і Росії секретних технологій, що використовуються у військовій галузі.