Розслідування вбивства лідера російської опозиції Бориса Нємцова, схоже, йшло за тим же сценарієм, що і 8 років тому, коли в Москві застрелили критика президента Росії Анну Політковську.
Тоді п'ятьох чеченців визнали винними у розправі над журналісткою, а ім'я замовника залишилося не відомим. Нині ж у вбивстві Нємцова теж запідозрили п'ятьох чоловіків з Чечні, але хто їм наказав вчинити напад на опозиціонера – загадка.
Російські слідчі, схоже, намагалися закрити справу про вбивство Нємцова за вже відомою схемою, аж поки не втрутився президент Чеченської республіки Рамзан Кадиров. Про це сьогодні на сторінках Financial Times пише Кетрін Хілл.
Нещодавно Кадиров заявив, що обвинувачений у вбивстві Нємцова Заур Дадаєв все одно залишиться "вірним патріотом" Росії, навіть якщо його визнають винним. Він також розповів, що ймовірний вбивця донедавна командував чеченським спецбатальйоном "Північ", бійці якого вірні Кадирову і з осені беруть участь у війні на Сході України на боці проросійських терористів.
Після цих слів чеченського лідера російські опозиціонери підозрюють, що Нємцов став жертвою протистояння всередині режиму, який похитнувся.
"Новина не в тому, що підозрювані у вбивстві виявилися людьми Кадирова, а в тому, що федеральна влада вирішила назвати людей Кадирова вбивцями Нємцова", - вважає журналіст і критик Кремля Олег Кашин.
Він додав, що заяви чеченського лідера можуть свідчити про те, що йому не подобається, як в Москві вирішили закрити справу про вбивство Нємцова. В цей же час, існують версії про те, що Кадиров міг влаштувати вбивство Нємцова як "подарунок" Путіну, який російському президенту не зовсім сподобався. Або ж Кремль намагається позбутися Кадирова, і саме тому слідчі назвали одного з його вірних бойовиків вбивцею.
"Питання дуже просте: ініціатива Кадирова чи наказ Путіна?" - написав на своїй сторінці в Twitter опозиціонер Леонід Волков.
Оглядач нагадує, як Рамзан Кадиров став президентом Чечні. Його батько – Ахмад Кадиров – під час війни в Чечні воював за незалежність своєї країни від Росії. Але через деякий час перейшов на російський бік. За це Кремль зробив його президентом Чечні. Після того, як Ахмада Кадирова вбили в 2004 році, його син Рамзан став віце-прем'єром республіки, а через рік після цього Путін призначив його президентом.
З того часу, Кадиров за допомогою репресій і післявоєнної відбудови придушував чеченські рухи за незалежність і допомагав Путіну контролювати неспокійний регіон.
"Тепер Кадиров поводиться так, ніби в нього є місце на політичній арені на федеральному рівні", - прокоментував колишній чеченський чиновник Маірбек Ватчагаєв, який тепер живе у Парижі.
Оглядач нагадує, що найманці чеченського президента, відомі також як "кадирівці" рік тому присягали на вірність Путіну. При цьому особисте 15-тисячне військо чеченського лідера викликає недовіру в федеральних силових структур. В цей же час підзвітний напряму Путіну Слідчий комітет в 2013 році відпустив і закрив справи проти кількох людей Кадирова, яких заарештувала ФСБ, звинувачуючи їх у викраденні людей у Москві і катуваннях.
"Лишається до кінця не зрозумілим, яку саме роль зіграв Кадиров у вбивстві Нємцова. Але його публічні заяви нагадують слова Анни Політковської. Після інтерв'ю з Кадировим у 2004 році вона писала: "Це стара історія, яка багато разів повторювалася в нашій країні: Кремль приручив маленького дракона, якого він годує, щоб той не спалив все навколо", - йдеться в статті.
Раніше Басманний суд Москви взяв під варту заступника командира батальйону "Север" МВС Чечні Заура Дадаєва, обвинуваченого в причетності до вбивства Бориса Нємцова. За словами судді, її рішення базувалося на зізнавальних показаннях, в яких Дадаєв зізнався в причетності до вбивства російського опозиціонера.
Крім Дадаєва заарештовані були обвинувачені за тими ж статтями Шагід Губашев, Анзор Губашев, Тамерлан Ескерханов і Хамзат Бахаєв. Крім того, один з підозрюваних Беслан Шаванов при затриманні підірвався на гранаті.