UA / RU
Підтримати ZN.ua

Катастрофічних наслідків збиття азербайджанського літака для Кадирова не буде – оглядач

Володимир Кравченко назвав кілька причин цьому.

Авіакатастрофа літака Azerbaijan Airlines, яка сталася 25 грудня, очевидно б’є по репутації глави Чечні Рамзана Кадирова навіть попри те, що президент РФ Владімір Путін так і не визнав, що літак над Грозним збила ракета російської ППО. Однак для глави Чечні катастрофічних наслідків збиття пасажирського літака не матиме. Чому, розповів оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Соломинка для Путіна. Чи «поховає» Кадирова збитий пасажирський літак».

«Очевидно, що трагедія з літаком Azerbaijan Airlines б’є по позиціях Кадирова в російській системі влади, однак не матиме для нього катастрофічних наслідків. Адже на главі Чечні в Путіна зав’язано багато чого: і стабільність на Кавказі, й плани утримати російську військову присутність у Сирії», – пише Кравченко.

Автор пояснив, що хоч особливий статус Чечні й Кадирова дратує Z-патріотів і федеральні силові структури, він став можливим завдяки особистим стосункам Кадирова з Путіним і наміру президента РФ домогтися умиротворення республіки. Адже покірна Чечня – це запорука лояльності всього Північного Кавказу, для якого характерні високий рівень внутрішньокланових, етнічних і релігійних суперечностей, глибокі соціально-економічні проблеми й масштабна корупція.

Читайте також: Авіакатастрофа літака Azerbaijan Airlines в Казахстані може завдати Путіну серйозної шкоди — The Times

Сам Кадиров на федеральному рівні позиціює себе не лише як «піхотинець Путіна» і поборник традиційних цінностей, а й як представник інтересів усіх мусульман Росії та захисник ісламу.

Водночас для Путіна чеченці — це сучасні опричники, а Кадиров — реінкарнація Малюти Скуратова. До того ж у Кремлі зацікавлені й у керованому протистоянні північнокавказьких кланів (це дає змогу контролювати нестабільний регіон). Власне, як і в контрольованому протистоянні всередині самого чеченського керівництва. 

Що стосується Сирії, то після падіння режиму Башара Асада, Кремль робить все можливе, аби зберегти там свої військові бази. І Кадиров у цьому питанні став для Путіна рятівною соломинкою.

Зокрема, за даними російських ЗМІ, Кадиров повинен налагодити стосунки між владою РФ та угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам», що прийшло до влади у Сирії, а також домогтися збереження у країні російських військових баз. Зокрема, глава Чечні має певний вплив у арабському світі завдяки спільним інвестиційним проєктам, участі у відновленні ісламських святинь та існуванню розгалуженої чеченської діаспори.

Експерт Берлінського центру Карнегі Нікіта Смаґін зазначив, що «загалом російські шанси залишитися в країні вже за нової влади виглядають не такими й низькими». Водночас на думку Кравченка, зв’язки глави Чечні з арабами можуть і не виправдати очікувань. 

Читайте також: Авіакатастрофа в Актау: азербайджанський літак був збитий російський ЗРК ‒ ЦПД

Нагадаємо, вранці 25 грудня неподалік казахстанського міста Актау сталася авіакатастрофа, у якій загинули 38 пасажирів. Літак Embraer 190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines виконував рейс із Баку до російського міста Грозний. На борту перебували 67 людей.

Очільник Кремля Владімір Путін у телефонній розмові з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим заявив, що «інцидент стався в російському повітряному просторі», однак не став визнавати, що літак збила російська ракета.

Алієв пізніше розповів, що літак був виведений з ладу засобами радіоелектронної боротьби та обстріляний із землі. Унаслідок атаки суттєво пошкоджено хвостову частину літака.