UA / RU
Підтримати ZN.ua

Портрет Джо Байдена

В американській політиці Байден вже понад 40 років. Він є одним з найавторитетніших політиків у Вашингтоні

Джо Байден стане 46-м президентом США, коли сьогодні прийме присягу та відновить кар'єру на державній службі. Камала Харріс увійде в історію як перша жінка, темношкіра та американка азіатського походження, що стала віцепрезиденткою.

Хто такий Джо Байден?

Тривала кар'єра Джо Байдена на державній службі охоплює два терміни віцепрезидента при президенті Бараці Обамі та 36 років як сенатор від штату Делавер. Байден був громадським активістом і правозахисником до того, як почав займатися політикою.

Джозеф Робінетт Байден-молодший народився в Скрентоні, штат Пенсільванія. Він був першим з чотирьох дітей Катерини Євгенії Фіннеган Байден та Джозефа Робінетт Байдена-старшого. У 1953 році сім'я Байденом переїхала в Клеймонт, штат Делавер. Обраний президент Байден закінчив юридичний факультет Університету штату Делавер та Університету Сіракуз, а також служив в раді округу Ньюкасл.

Сім'я Джо Байдена

У 29 років Джо Байден став одним з наймолодших людей, коли-небудь обраних в Сенат Сполучених Штатів. Всього через кілька тижнів після його обрання в Сенат, в його родині сталася трагедія - його дружина Нейл і дочка Наомі загинули в автокатастрофі, а сини Хантер і Бо отримали важкі травми.

Байден був приведений до присяги в Сенат США біля лікарняних ліжок своїх синів. Тоді він щодня їздив з Вілмінгтона в Вашингтон, спочатку на машині, а потім на поїзді, щоб бути зі своєю сім'єю. Він продовжував це робити протягом усього часу перебування в Сенаті.

Байден одружився на Джилл Джейкобс в 1977 році, а в 1980 році в їхній родині народилася Ешлі Блейзер Байден. Будучи педагогом, Джилл Байден одержала докторський ступінь в галузі освіти та повернулася до викладання англійської мови в місцевому коледжі в Вірджинії.

Бо Байден, генеральний прокурор штату Делавер та старший син Джо Байдена, помер у 2015 році через рак мозку. Боротьба Бо з раком надихала Байдена, як він сам зізнавався, на місію покінчити з раком.

Лідер в Сенаті

Як сенатор від штату Делавер протягом 36 років обраний президент Байден показав себе лідером у вирішенні деяких з найбільш важливих внутрішніх і міжнародних проблем США. Протягом 16 років Байден був главою або рейтинговим членом Судового комітету Сенату. Він став відомий своєю роботою з написання Закону про насильство щодо жінок. Цей закон став знаковим, криміналізував насильство щодо жінок, що створив безпрецедентні ресурси для жертв насильства й змінив національний діалог з питань насильства в сім'ї та сексуального насильства.

Як голова або член Комітету Сенату з міжнародних відносин протягом 12 років Байден грав ключову роль у формуванні зовнішньої політики США. Він був в авангарді питань і законодавства, пов'язаних з тероризмом, зброєю масового ураження, Європою після холодної війни, Близьким Сходом, Південно-Західною Азією та викоріненням апартеїду.

"Америка - це ідея. Вона вселяє в кожної людини в цій країні віру, в те, що з чого б ти не починав життя. Немає нічого, чого ви не зможете досягти, якщо будете працювати над цим", - говорив Байден в кінці квітня 2019 року.

47-й віцепрезидент Сполучених Штатів

Як віцепрезидент, Байден продовжив займатися ключовими питаннями, що стоять перед країною, і представляв США за кордоном. Віцепрезидент Байден скликав засідання кабінету президента, очолював міжвідомчу роботу і співпрацював з Конгресом у своїй боротьбі за підвищення рівня життя американців середнього класу, зниження рівня насильства із застосуванням вогнепальної зброї, боротьбу з насильством щодо жінок та викорінення раку в тому вигляді, в якому ми його знаємо.

Байден допоміг президенту Бараку Обамі прийняти закон про відновлення - найбільший в історії країни план економічного відновлення – найбільша прихильність чистої енергії. План президента запобіг ще одну Велику депресію, створив і зберіг мільйони робочих місць, а також призвів до 75 місяців зростання зайнятості населення до кінця правління адміністрації.

Президент Обама і віцепрезидент Байден також забезпечили прийняття Закону про доступної медичної допомоги, який скоротив кількість незастрахованих американців на 20 мільйонів осіб до моменту відходу з посади та заборонив страховим компаніям відмовляти у страхуванні через раніше чинні умови.

Він служив координатором американської дипломатії по всьому Західній півкулі, зміцнював відносини з союзниками, як в Європі, так і в Азійсько-тихоокеанському регіоні, і керував зусиллями щодо повернення 150 тисяч військовослужбовців додому з Іраку.

На церемонії в Білому домі президент Обама нагородив Байдена Президентською медаллю свободи з відзнакою. Це вища громадянська нагорода в США.

Нова глава

Після виходу з Білого дому сім'я Байденів продовжила розширювати можливостей для кожного американця, створивши "Фонд Байдена" "Онкологічну ініціативу Байдена", "Центр дипломатії та глобальної активності" й Інститут при Делаверському університеті.

25 квітня 2019 року Байден оголосив про своє висунення на пост президента Сполучених Штатів. На його сайді йдеться, що кандидатура Байдена з самого початку будувалася на трьох стовпах: на боротьбі за душу нації; необхідності відновлення середнього класу; і закликах до єдності, до того, щоб діяти як єдина Америка. Це було послання, яке отримало ще більший резонанс тільки у 2020 році, коли світ зіткнувся з пандемією COVID-19, економічною кризою, закликами до расової справедливості та екзистенціальною загрозою зміни клімату.

"Ми боремося за душу цієї нації", - говорив Байден під час свого висування в президенти.