UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європейці перестають довіряти США на тлі пандемії – Guardian

Багато жителів ЄС вражені реакцією Трампа на коронавірусну кризу.

Коронавірусна криза викликала різке погіршення громадського сприйняття Сполучених Штатів в країнах Європейського Союзу, показують нові соціологічні опитування, проведені в ЄС.

Британська газета The Guardian пише, що понад 60% респондентів в Німеччині, Франції, Іспанії, Данії та Португалії заявили, що втратили довіру до Сполучених Штатів як до світового лідера.

У звіті за результатами опитувань стверджується, що шок від пандемії «травмував» європейських громадян, в результаті чого вони стали відчувати себе «самотніми та уразливими».

Майже в кожній країні, де проводилося дослідження, більшість людей заявили, що їх сприйняття США погіршився після спалаху ковіду. Негативне ставлення до США було найбільш помітно в Данії (71%) Португалії (70%), Франції (68%), Німеччини (65%) та Іспанії (64%). У Франції 46% і в Німеччині 42% респондентів відповідно заявили, що їхні погляди на США «сильно» погіршилися під час пандемії.

Експерти кажуть, що довіра до США «зламана» і що підтримка трансатлантичного альянсу «вивернулася».

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель попередила в інтерв'ю Guardian в п'ятницю, що світ більше не може приймати це як належне, що США як і раніше прагнуть бути світовим лідером. Опитування показує, що громадська думка вже усвідомлює зрушення.

"Довіра європейців до США зникло. Багато вражені хаотичною відповіддю США на пандемію; відсутністю солідарності, яку США проявили для жителів Шенгенської зони під час запровадження карантину 12 березня; і відсутністю у США лідерства у вирішенні коронавірусної кризи на глобальному рівні - або навіть взаємодією з цієї проблемою», - йдеться у звіті.

Опитування замовив берлінський Аналітичний центр Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) і проведений Datapraxis та YouGov в кінці квітня і першому тижні травня в дев'яти країнах ЄС, на які в сукупності припадає дві третини населення блоку.

Європейці, згідно з цим опитуванням, не впевнені в майбутньому трансатлантичного партнерства. У зворотному впевнені лише 2% респондентів в Німеччині та 3% у Франції.

Аналіз ECFR показує, що зміна європейських поглядів виходить за рамки ворожості до Дональда Трампа або невдалої реакції його Адміністрації на спалах ковіду в США.

Автори вважають, що сьогодні є глибша невизначеність щодо США як «доброї сили», прихильності США багатосторонності та здатності очолити світ.

Трамп уже багато років чітко говорить про свою антипатію до Європейського Союзу. Він звинувачує його в тому, що вони «зривають» США в торгівлі. Нещодавно він наказав вивести 10 тисяч американських військовослужбовців з Німеччини.

Автори звіту дійшли висновку, що без США на чолі багатосторонньої системи, європейці хочуть, щоб ЄС приймав свої автономні рішення на міжнародні проблеми, таких як пандемія і клімат.

Початкові дані опитування ECFR, опублікованого минулого тижня, показали великий сплеск суспільної підтримки для розширення співпраці з ЄС, попри широко поширене розчарування у зв'язку з погано скоординованою реакцією ЄС та ефективністю національних урядів в умовах кризи.

Автори вважають, що попит на більш тісну співпрацю з ЄС заснований на усвідомленні того, що світовий порядок після 1945 року змінюється і що покладатися на США не є варіантом.

Опитування також показало збільшення негативу стосовно Китаю. Понад 60% жителів Франції та Данії повідомили, що їхнє ставлення до Піднебесної погіршилися. Ставлення до Росії практично не змінилося, за винятком Італії, де майже чверть респондентів заявили, що сприймають РФ більш позитивно в результаті пандемії. Росія направила військових лікарів на ранній стадії пандемії.

Читайте також: Жителі майже всіх країн G7 стали менше довіряти своїм урядам на тлі пандемії – Guardian

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Ухань був зафіксований 12 грудня. Вчені повідомили, що джерело захворювання знаходився на місцевому ринку морепродуктів. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.