UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європейські лідери сперечаються щодо санкцій проти Ірану за передачу зброї на Близький Схід — WSJ

Франція, Німеччина та інші країни вимагають санкцій за допомогу Тегерану регіональним маріонеткам, але головний дипломат ЄС каже, що вони можуть спричинити ескалацію.

Європейський Союз виступає проти французько-німецької ініціативи накласти санкції на Іран за постачання ракет та іншої військової техніки своїм регіональним маріонеткам, а високопосадовці ЄС заявляють, що нові санкції можуть підірвати дипломатію з Тегераном. Франція, Німеччина, Нідерланди й п'ять інших країн ЄС минулого місяця написали листа главі зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепу Боррелю, заявивши, що блок повинен прийняти режим санкцій, який дозволить їм націлитися на "іранських суб'єктів, які озброюють, фінансують, консультують і інструктують" проіранські регіональні ополчення, а також на самі угруповання, йдеться в листі, з яким ознайомилось The Wall Street Journal.

Відповідь Борреля, яку, за словами чиновників ЄС, підтримує Вашингтон, була "не робити цього зараз". Суперечка, яка була знову піднята на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у понеділок 18 березня, виникла через кілька днів після того, як Європа і США пообіцяли швидко і спільно запровадити нові значущі санкції проти Тегерана, якщо буде доведено, що він доставив балістичні ракети в Росію.

Читайте також: В ЄС закликають накласти нові санкції на Іран за постачання дронів і ракет, але Брюссель не поспішає ‒ Der Spiegel

Американські офіційні особи заявили, що санкції можуть включати заходи, спрямовані на припинення польотів національної авіакомпанії Ірану Iran Air до Європи. ЄС вже запровадив санкції проти іранських посадовців та організацій за постачання безпілотників і технологій для них Кремлю.

"Однак офіційні особи ЄС у Брюсселі заявили державам-членам, що запровадження заходів проти Ірану через його підтримку своїх маріонеток на Близькому Сході може призвести до ескалації напруженості в регіоні й підірвати ядерну дипломатію", — повідомляє видання.

Читайте також: Іран не розпочинатиме війну, але "рішуче відповість" кожному, хто спробує його залякати

У листі до восьми країн-членів ЄС минулого тижня Жозеп Боррель заявив, що їхня пропозиція націлитися на регіональну дестабілізуючу діяльність Ірану "об'єднає два театри" Росії й Близького Сходу, "що може мати потенційно непередбачувані наслідки".

"Залишається надзвичайно важливим ретельно оцінити потенційний вплив подальших заходів, щоб уникнути того, що участь ЄС може бути витлумачена як ескалація або поставити під загрозу інші важливі цілі політики ЄС, такі як стримування ядерної програми Ірану, що є більш нагальним, ніж будь-коли", — написав Боррель у відповіді, з якою ознайомилось видання The Wall Street Journal.

Читайте також: США ввели санкції проти іранської програми закупівель балістичних ракет та безпілотників

ЄС запровадив індивідуальні санкції проти іранських маріонеток, таких як ХАМАС і Хезболла, і відправив військово-морську місію до Червоного моря, щоб допомогти захистити комерційне судноплавство від нападів підтримуваних Іраном єменських повстанців-хуситів. Блок також вирішив зберегти санкції ЄС щодо торгівлі Ірану ракетами та іншими військовими технологіями, коли в жовтні минулого року закінчився термін дії санкцій Організації Об'єднаних Націй на цю діяльність відповідно до умов ядерної угоди.