UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європарламент та Рада ЄС дійшли попередньої згоди щодо механізму виділення Україні 50 млрд євро

Український фонд, який хочуть створити в ЄС, складатиметься з кількох компонентів.

Рада та парламент Євросоюзу досягли попередньої домовленості щодо нового механізму підтримки України, який полягає у створенні Українського фонду на 50 млрд євро. Про це йдеться на сайті Європейської ради.

«Сьогодні Рада та Парламент досягли попередньої домовленості щодо створення нового єдиного спеціального інструменту для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України, одночасно підтримуючи її зусилля щодо проведення реформ у рамках шляху вступу до ЄС. Загальний бюджет Фонду в Україні становитиме 50 мільярдів євро», – йдеться у повідомленні.  

Вказано, що цей механізм має об’єднати бюджетну підтримку України з боку ЄС у єдиний інструмент. Це своєю чергою забезпечить узгоджену, передбачувану та гнучку підтримку України протягом 2024-2027 років. При чому підтримка має бути адаптованою до безпрецедентних викликів, які можуть виникнути в країні у стані війни.

Український фонд складатиметься з трьох компонентів. Першим компонентом стане підготований українським урядом «План України». У ньому мають відобразити наміри щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни, а також реформи, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС. Фінансова підтримка у формі грантів і позик державі Україна надаватиметься на основі виконання цього плану, який підкріплюватиметься низкою умов і графіком виплат.

Другий компонент полягатиме в тому, що згідно з Рамковою інвестиційною програмою для України, ЄС надаватиме підтримку у формі бюджетних гарантій та поєднання грантів і позик від державних і приватних установ. Гарантія від України покриватиме ризики позик, гарантій, інструментів ринку капіталу та інших форм фінансування, що підтримують цілі механізму.

І третій компонент – це допомога при вступі до ЄС та інші заходи підтримки, які допомагають Україні узгодити законодавство із європейським та провести структурні реформи на шляху до майбутнього членства в Євросоюзі.

Загальний бюджет у розмірі 50 мільярдів євро для механізму в Україні розділять між 33 мільярдами євро позик і 17 мільярдами євро грантів.

Читайте також: Орбан пояснив, чому все ж підтримав виділення Україні 50 млрд євро

Нагадаємо, 1 лютого, Європейська рада погодила пакет допомоги Україні на 50 млрд євро. Рішення про виділення Україні 50 млрд євро одностайно підтримали всі 27 членів ЄС. Тобто Угорщина також не була проти цього разу. Водночас Угорщина не матиме права вето, якщо через два роки за потреби Європейська рада вирішить переглянути рішення щодо надання Україні грошей з цього пакету.

Раніше POLITICO повідомляло, що після спроб м'якого підходу до прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який блокував погодження цього пакету допомоги, європейські дипломати почали натякати на «ядерний варіант» – виключення Будапешта з процесу голосування в ЄС. Вони вважають немислимим, що Орбан ставив під загрозу безпеку України своєю позицією. За даними Financial Times, Євросоюз навіть був готовий саботувати економіку Угорщини, якби Будапешт заблокував допомогу Україні на саміті цього тижня.

Детальніше про те, чи готові в Києві піти на компроміси задля отримання 50 млрд євро, читайте в статті Володимира Кравченка «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України».