UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія попереджає, що обмеження ціни на газ потребує участі Британії та Швейцарії — Bloomberg

Міністри енергетики країн ЄС на нараді обговорять обмеження цін на газ.

Низка країн ЄС наполягає на обмеженні ціни на газ, який використовується для виробництва електроенергії. Європейська комісія напередодні ключової зустрічі міністрів енергетики країн ЄС заявила, що ліміт ціни має бути поширений на країни-імпортери електроенергії, такі як Велика Британія чи Швейцарія, щоб він був ефективним, повідомляє Bloomberg.

В якості альтернативи ЄС повинен буде експортувати електроенергію за вищою ціною, ніж у внутрішній торгівлі, що заборонено низкою міжнародних угод з партнерами, сказало джерело Bloomberg. Єврокомісія розповсюдила свою точку зору у формі документа, в якому підсумовуються витрати та вигоди від такого обмеження ціни.

Обмеження цін на газ є головним політичним планом денним у Європі, оскільки уряди намагаються приборкати безпрецедентну енергетичну кризу, спровоковану скороченням поставок газу Росією, колишнім найбільшим постачальником енергоносіїв на континент. Минулого тижня лідери блоку погодилися продовжити впровадження пакету заходів для зниження зростання рахунків за газ і електроенергію, які сприяють інфляції, яка загрожує підштовхнути блок із 27 країн до рецесії.

У той час як більшість країн ЄС вимагають встановлення широкого ліміту оптових цін на газ, менша група країн хоче обмежити ціни на газ, який використовується для виробництва електроенергії, подібно до вже впровадженої моделі Іспанією та Португалією. Щоб набрати чинності, будь-яке обмеження має бути запропоноване Єврокомісією, а потім отримати схвалення держав-членів.

Такий процес триватиме щонайменше кілька тижнів. На першому етапі міністри енергетики блоку повинні досягти згоди щодо положення, запропонованого Єврокомісією, і прокласти шлях для втручання на ринок, крок, який може відбутися на екстреній зустрічі, що очікується наприкінці листопада.

На цьому етапі Єврокомісія отримає повноваження розробити окрему пропозицію щодо граничних цін, яку знову буде надіслано державам-членам. Країни ЄС матимуть право вносити до неї зміни. Хоча деталі щодо точних дат і варіантів обмежені, багато дипломатів кажуть, що неможливо запровадити обидва типи обмеження цін одночасно. Будь-яке обмеження ціни буде тимчасовим, щоб уникнути загрози безпеці постачання та запобігти підвищенню попиту на газ у той час, коли ЄС прагне його скоротити.

Виконавча влада блоку повідомила, що за умови можливого скорочення ліміту, країни-члени повинні будуть виплачувати своїм газовим електростанціям субсидії для покриття різниці між фактичною ціною на добу наперед за голландським механізмом передачі прав власності та цільовою ціною на газ для виробництва електроенергії.

Субсидія не тільки знизить ціну, за якою газові електростанції продають свою електроенергію на ринку, але й знизить загальну клірингову ціну, зменшивши доходи комунальних підприємств, які виробляють електроенергію з інших джерел.

За словами виконавчого органу ЄС, витрати на таке обмеження ціни залежатимуть від кількості газових електростанцій в окремих державах-членах. Країни, які покладаються на це паливо для виробництва електроенергії, такі як Німеччина, Нідерланди та Італія, зіштовхнуться з найвищими витратами на необхідні субсидії. Країни, які імпортують електроенергію, вироблену з газу, отримають вигоду від цієї системи, серед них, зокрема, Франція.

Щоб усунути розбіжності, ЄС мав би створити механізм для перерозподілу витрат на обмеження ціни відповідно до вигод, які воно приносить, що є важким кроком з огляду на відсутність надійної статистики та політичні виклики.

Єврокомісія також повідомила, що розпочала роботу над більш довгостроковим заходом з відокремлення цін на газ та електроенергію. Одним з кроків може бути винагорода за використання відновлюваних джерел енергії та інших технологій на основі їх реальних виробничих витрат. У новій системі основна роль газової генерації полягатиме у врівноваженні ефекту нестабільної генерації з відновлюваних джерел.

На думку виконавчого органу ЄС, такі цілеспрямовані зміни в структурі ринку можуть бути запропоновані і швидко реалізовані. Це запропонувало б більш довгострокове рішення для скорочення зв'язку між цінами на електроенергію та нестабільними газовими ринками і принесло б переваги відновлюваних джерел енергії для споживачів відповідно до їх зростаючого споживання, необхідного для поступової відмови від російського газу.

Читайте також: В Європі оголосили про незалежність від російського газу

ЄС готується до життя без російського газу та відповідного політичного впливу з боку РФ. Ольга Бєлькова у тексті «Європа розробляє правила для запобігання газовим кризам. Що в них є для України?» наголошує, що Україна повинна вже зараз врахувати ці зміни та подбати про включення українських можливостей, аби посилити європейські інтереси.