UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄСПЛ визнав правомірність покарання батьків за відмову від обов'язкової вакцинації дітей

Позивачам з Чехії не вдалося переконати суд, що вимога обов'язкової вакцинації порушує право на повагу до приватного життя.

Європейський суд з прав людини визнав правомірним притягнення до адміністративної відповідальності батьків, які відмовляються від обов'язкової вакцинації дітей. Це перше подібне рішення ЄСПЛ.

Рішення суду у справі «Вавржічка та інші проти Чеської Республіки» оприлюднили 8 квітня. Позивачі намагалися оскаржити правомірність обов'язкової вакцинації в Чехії, наполягаючи, що дії уряду порушують право на повагу до приватного життя, закріплене ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини.

ЄСПЛ більшістю голосів (16 проти одного) відхилив позов і визнав обов'язкову вакцинацію «необхідною в демократичному суспільстві».

«У першому рішенні Європейського суду з прав людини щодо обов'язкової вакцинації дітей Суд не встановив факту порушення Конвенції про захист прав людини», - йдеться в повідомленні, поширеному пресслужбою ЄСПЛ.

Позов до ЄСПЛ подала група громадян Чехії. Частина з них - батьки, котрих оштрафували за відмову вакцинувати дітей, частина - отримали відмову в прийомі дітей до дитсадків.

Однак ЄСПЛ дійшов висновку, що політика Чехії в сфері вакцинації найкращим чином відповідає інтересам дітей.

Суд також постановив, що «заходи, які оскаржили позивачі, які оцінюються в національному контексті, мають розумне співвідношення пропорційності з цілями, до яких прагне Чехія - захист від захворювань, що представляють серйозний ризик для здоров'я».

Суддя ЄСПЛ від України Анна Юдківська, пояснила, що суд зазначив, що справа стосується виключно «стандартної і планової вакцинації дітей від хвороб, що добре відомі медичній науці» і вакцинація від яких вважається ефективною і безпечною.

«Обов'язкова вакцинація не є абсолютною - виняток становлять діти, які мають протипоказання до вакцинації. Крім того, примусова вакцинація не допускається, йдеться про «примус» у формі адміністративного штрафу за відмову», - написала Юдківська у Facebook.

Відмова в прийомі невакцинованих дітей до освітніх установ суд розцінив як захід, спрямований на охорону здоров'я маленьких дітей. Заявники ж наполягали, що йдеться про покарання за відмову від вакцинації.

«Дійсно, виключення заявників з дошкільного навчального закладу означало втрату можливості для цих маленьких дітей розвивати свою особистість й отримувати важливі соціальні та навчальні навички. Однак це було прямим наслідком вибору їхніх батьків - відмовитися виконувати законний обов'язок, метою якого є захист здоров'я», - зазначила суддя.

ЄСПЛ постановив, що не вважає непропорційним вимагати від тих, для кого вакцинація представляє «віддалений ризик для здоров'я», прийняти цей загальновживаний захисний захід «в ім'я соціальної солідарності з невеликою кількістю уразливих дітей, які не можуть скористатися вакцинацією».

У суді констатували, що чеське законодавство про вакцинацію є правомірним і обґрунтованим для захисту здоров'я населення.

У Чехії на законодавчому рівні закріплена вакцинація від дев'яти захворювань, зокрема від дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гепатиту B, кору і краснухи.