Закон про національну безпеку Гонконгу від 1 липня 2020 року порушує Конституцію Китаю та принаймні два договори ООН. Він являє собою настільки фатальний удар для верховенства права, що стурбував навіть представників торгових палат, а також інституційних інвесторів.
Навіть для найбільш впливових компаній та міністерств надія на торговельну угоду з Китаєм згасає після зухвалої поведінки уряду, пише Euobserver.
У паралельному всесвіті китайські юристи, які повинні бути гарантами верховенства права та контролювати владу у своїй країні, могли б мати важливе значення для повернення двостороннього співробітництва та забезпечення ключових передумов, таких, як правова визначеність.
Проте, в реальності бути юристом в Китаї – справа дуже нелегка. Протягом останніх п’яти років єдина «правова визначеність», яку мають китайські адвокати – це репресії.
Юрист Ю Веньшенг опублікував в мережі лист із закликом до конституційної реформи. Гао Джішенг захищав свободу віросповідання людей. Ван Ю хотів захистити школярів від сексуального насильства. Проте, замість підтримки, юристів ув’язнювали.
Влада звинувачувала їх у підриві національної безпеки, руйнуванні державної політики, сіянні розбрату та створенні неприємностей. Адвокатів переслідували, викрадали, а їхні родини виганяли з домівок та відбирали в дітей право на навчання.
Останнім часом застосовується тонша тактика репресій. Відповідно до законів про адвокатів та юридичні фірми, прийнятих між 2016 та 2018 роками: онлайн-виступ, питання в суді та навіть участь у «неправильних» онлайн-чатах можуть призвести до втрати адвокатської ліцензії, позбавлення волі або навіть до ще більш серйозних наслідків.
Події в Гонконгу протягом останнього місяця можуть зробити репресії ще жорстокішими. Адвокати в Гонконзі, які могли підтримати юристів-захисників прав людини, тепер зіштовхнулися із власними проблемами. Напруження зростає і голоси інакодумців починають замовкати.
Це ж саме відбувається і в Європі
Китайська влада переслідує громадян ЄС та їхні сім’ї на території Євросоюзу. Тих, хто допомагає підтримувати журналістів та видавців або контролює діяльність китайських компаній. Тих, хто захищає права уйгурів на віросповідання, на власну мову і возз’єднання зі своїми близькими. Комуністична партія Китаю явно намагається контролювати китайських адвокатів та захисників демократії в Гонконзі.
Якщо захисники прав людини – це єдина можливість досягти позитивних змін у Китаї, утвердивши там європейські цінності, що ж тоді має робити влада Європи? Поки керівництво ЄС вирішило обрати тактику мовчання, пише Euobserver.
Інституції та країни-члени ЄС повинні посилити свою рішучість та почати використовувати власні важелі впливу, такі як експортні ліцензії, торговельні делегації та режим санкцій - щоб змінити закони, спрямовані проти адвокатів у Китаї, зазначає видання.
Покладатися на «європейські цінності» недостатньо, коли мова йде про загальнолюдські цінності. Європейські держави повинні розуміти власну відповідальність під час голосування на засіданні Генеральної Асамблеї в Нью-Йорку. Порушення прав людей не має бути проігнороване Радою ООН з прав людини. Діалог ЄС та Китаю має бути ефективним, а ті, хто найбільше постраждав від китайської політики, повинні отримати право висловитися, резюмує Euobserver.