UA / RU
Підтримати ZN.ua

Які зміни очікують на українців з наступного року під час в’їзду до ЄС і Шенгену

Автор: Павло Кравчук

Європейський Союз планує запровадити нову систему авторизації — ETIAS — для мандрівників із безвізових країн. Орієнтовно з 2024 року перед тим, як в’їжджати до Європейського Союзу та Шенгенської зони, потрібно буде заповнити спеціальну анкету, яка має отримати схвалення (власне, авторизацію) від відповідного органу ЄС.

ZN.UA зібрало всю відому наразі інформацію про нові умови подорожей.

Як отримати авторизацію ETIAS?

  1. Заповнити анкету на офіційному сайті або в мобільному застосунку (станом на вересень 2023 іще не випущений).
  2. Сплатити збір 7 євро (близько 290 грн).
  3. Отримати підтвердження авторизації на електронну пошту.

Для в’їзду до яких країн потрібна авторизація ETIAS?

Для в’їзду до всіх країн ЄС, окрім Ірландії, а також до Норвегії, Ісландії, Швейцарії та Ліхтенштейну. Загалом 30 країн.

Хто має отримувати авторизацію?

Усі громадяни країн за межами ЄС і Шенгену (наприклад, України, США, Сербії, Великої Британії), які планують в’їзд у межах безвізового режиму. Якщо ви в’їжджатимете до ЄС із візою або дозволом на проживання, анкету ETIAS заповнювати не потрібно!

Читайте також: Нові правила в’їзду до ЄС: коли введуть, скільки коштуватиме і що потрібно знати

Які документи потрібні для заповнення анкети?

Закордонний біометричний паспорт громадянина України. Якщо у вас два паспорти, обов’язково переконайтеся, що взяли саме той, дані якого внесли до анкети, інакше вас не пропустять на кордоні.

Чи потрібно заповнювати анкету для кожної поїздки?

Ні. Авторизація діятиме протягом трьох років або до кінця терміну дії вашого паспорта, якщо він спливе раніше, ніж за три роки.

Чи обов’язково платити?

Збір обов’язковий, проте є винятки. Від сплати звільняються неповнолітні (до 18 років) і літні люди (старші за 70 років). Окрім того, можуть не платити члени сімей громадян країн ЄС (а також Ісландії, Норвегії, Швейцарії та Ліхтенштейну). В такому разі потрібно буде зазначити в анкеті дані члена вашої родини та який саме у вас із ним/нею родинний зв’язок.

Згідно з законодавством ЄС, близькими родичами вважаються:

Важливий нюанс: подавати анкету ETIAS як члену родини громадянина ЄС можна, лише якщо він/вона живе не в країні свого громадянства. Наприклад, ви є громадянкою України, а ваш чоловік — громадянин Польщі і живе в Польщі, — в такому разі ви не можете подавати анкету як член родини, а маєте зробити це на загальних підставах і сплатити 7 євро. Якщо ж він/вона є громадянином Польщі й живе, наприклад, в Угорщині, ви можете подаватися як член родини, не сплачуючи збору. Однак у цьому разі ви не зможете використовувати отриману авторизацію, аби поїхати до Польщі.

Як довго треба буде чекати на авторизацію?

Розробники обіцяють, що 90% авторизацій надаватимуть автоматично протягом кількох хвилин. Це означає, що теоретично заповнити анкету можна буде навіть просто на кордоні, але, якщо можливо, краще зробити це заздалегідь. В окремих випадках анкети перевірятимуть вручну співробітники спеціальних офісів, які можуть ставити вам додаткові запитання й навіть запросити на співбесіду. Така подовжена авторизація може тривати до чотирьох діб. У виняткових випадках авторизацію може бути подовжено до 30 днів.

Якою мовою буде анкета?

Анкети будуть доступні англійською та ще 23 офіційними мовами ЄС. Однак вносити інформацію до анкет можна буде лише латинкою.

Я не в змозі самостійно заповнити анкету. Чи можу я звернутися по допомогу?

Так. Ви можете попросити заповнити анкету за вас члена родини, друга або комерційного посередника. Однак для цього ви повинні будете підписати декларацію представництва, що надає третій особі право заповнити анкету ETIAS за вас.

Які питання будуть в анкеті?

Ви повинні будете надати інформацію про:

Читайте також: Нові правила на в'їзд до ЄС: яку інформацію вимагатимуть від туристів

Чи повинні отримувати ETIAS для в’їзду до країн ЄС біженці, які перебувають в одній із країн ЄС/Шенгену?

Визнані біженці вже мають документ, що врегульовує їхнє перебування на території ЄС, тому їм не потрібно отримувати авторизацію. Однак ситуація з українцями, які отримали тимчасовий захист, не є до кінця зрозумілою, адже це перший в історії випадок застосування цього механізму.

Також для поїздок до деяких країн ЄС/Шенгену можуть потребувати авторизації ETIAS біженці й особи без громадянства, зареєстровані в Ірландії.

Я змінив/змінила плани і хочу в’їхати до іншої країни ЄС, ніж та, яку зазначено в анкеті

Законодавство ЄС передбачає можливість зміни планів. Однак потрібно враховувати особливості викладених вище винятків для членів родин громадян ЄС.

Що ще важливо знати

Запуск ETIAS очікується 2024 року. Найімовірніше, після запуску буде встановлено перехідний період тривалістю від шести до 12 місяців, коли контроль над дотриманням вимог ETIAS буде не таким суворим.

Відповідні ресурси Європейського Союзу та України обов’язково повідомлять про запровадження нових правил.

Існує тільки один офіційний сайт ETIAS — https://travel-europe.europa.eu/select-language?destination=/node/24. Лише інформація з цього сайту є офіційною. Також можна стежити за ресурсами представництва ЄС в Україні та представництва України в ЄС.