UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як Ізраїль може відповісти на атаку Ірану? — Bloomberg

Варіанти включають ураження ядерних об'єктів Ірану та кібератаки на військову інфраструктуру.

Ізраїль обіцяє помститися Ірану за його ракетну атаку, що відбулася на вихідних. У той час як США і Європа закликають до стриманості, Ізраїль зважує свій вибір. Прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу заявив, що країна відповість, але не надав жодних подробиць про те, як і коли. Його уряд заявляє, що бездіяльність свідчитиме про слабкість і заохочуватиме подальші атаки з боку заклятого ворога, повідомляє Bloomberg.

Удар по ядерних об'єктах Ірану

Це був би один з найбільш ризикованих і агресивних варіантів, який може змусити Іран знову напасти на Ізраїль, потенційно спровокувавши регіональну війну, якої США, Європа й арабські країни так прагнуть уникнути. Ізраїль, який бомбардував іракський реактор у 1981 році й сирійський атомний об'єкт у 2007 році, вже давно вважає ядерну програму Ірану загрозою своєму існуванню.

Іншою ціллю може стати іранський Центр атомних досліджень в Бонабі, найближчий до Ізраїля об'єкт, розташований за 500 км на південь від Азербайджану, союзника Ізраїля. Хоча це один з менш важливих ядерних об'єктів Ірану, удар по ньому стане потужним сигналом про військові можливості Ізраїля.

Читайте також: Іран випробовував систему протиракетної оборони під час атаки на Ізраїль — WSJ

Удари або кібератаки на військову інфраструктуру в Ірані

Ізраїль може атакувати іранські військові об'єкти або інші важливі об'єкти інфраструктури в Ісламській Республіці як прямим ударом, так і кібератакою. Ізраїль роками звинувачують у кібератаках на цивільні й військові об'єкти в Ірані, а також у вбивствах іранських вчених-ядерників та інших розвідувальних операціях, але він ніколи не брав на себе відповідальність. Колишній прем'єр-міністр Нафталі Бенет заявив, що ізраїльські війська знищили базу безпілотників в Ірані у 2022 році за його наказом.

Удари по іранських маріонетках на Близькому Сході

Ізраїль також може завдати удару по деяких іранських маріонеткових збройних формуваннях, таких як "Хезболла" в Лівані або хусити в Ємені. Існують також групи в Іраку і Сирії. Вони фінансуються Тегераном і націлені на Ізраїль.

Читайте також: Ізраїль на засіданні Радбезу ООН закликав ввести проти Ірану всі можливі санкції

Ізраїль щодня веде перестрілки з "Хезболою", відколи в жовтні почалася війна проти ХАМАС в Газі. І він відбиває ракети й безпілотники від хуситів, які також атакують пов'язані з Ізраїлем кораблі в Червоному морі. Проте, бойові дії не переросли в повномасштабну війну.

Крім того, Іран має власних військовослужбовців у складі цих угруповань, багато з яких належать до Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР). Ізраїль може вибрати мішенню саме їх, як він зробив це 1 квітня, коли два генерали КВІР були вбиті в результаті удару по посольству Тегерана в Дамаску.

Читайте також: Лідери європейських держав рішуче засудили атаку Ірану на Ізраїль

Зосередитися на Газі

Дехто закликає Ізраїль зосередитися на піврічній війні в Газі й знищенні ХАМАС, в тому числі в місті Рафах, де, згідно з даними ізраїльського уряду, перебуває близько 8 тисяч бойовиків цього угруповання. Розгром ХАМАС, який отримує підготовку і фінансування від Ірану, ознаменував би перемогу Ізраїля над Іраном, вважає Йосі Купервассер, колишній науковий керівник військової розвідки.

Більше про конфлікт між Іраном та Ізраїлем пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у статті "Іран атакував ракетами Ізраїль. Чи розпочнеться на Близькому Сході нова війна?".