UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як друге президентство Трампа може розділити Європу — Politico

Можливе повернення колишнього президента означає, що в США відбудуться зміни, які більше не можна ігнорувати.

Повернення Трампа до Білого дому не є безсумнівною річчю, але така можливість змушує європейських лідерів обмірковувати різні сценарії й шукати відповіді на питання, які вони за собою тягнуть. І в міру того, як виборчий цикл у США набирає обертів, чиновники по всьому континенту стають все більш відвертими щодо наслідків другого можливого президентства Трампа.

Повернення колишньої зірки реаліті-шоу до влади не лише стане найбільшим випробуванням для трансатлантичних відносин у післявоєнній історії, але й може становити екзистенційний ризик для європейської єдності, оскільки напруженість у відносинах з найпотужнішою країною світу може роз'єднати континент у різних питаннях — від торговельної політики до боротьби зі зміною клімату та оборони європейської території, повідомляє Politico.

"Люди в Брюсселі вже готуються до того, що може статися", — сказав один високопоставлений дипломат ЄС, який побажав залишитися анонімним.

Звичайно, Європа пережила перше президентство Трампа, але є всі ознаки того, що цього разу все буде складніше, оскільки дві війни, що відбуваються поруч, і триваюча енергетична криза тиснуть на континент. Повернувшись на посаду після двох імпічментів і безлічі цивільних і кримінальних переслідувань, Трамп навряд чи відчує потребу стримувати свої пориви або оточувати себе чиновниками, які закликають до поміркованості.

Читайте також: Під час свого президентства Трамп вважав, що Україна "має бути частиною Росії" — The Guardian

Можливе повернення Трампа вимагатиме від Європи — і Європейського Союзу зокрема — зробити те, до чого він історично не був готовий: прийняти рішення про спільну відповідь і дотримуватися її. Нездатність домовитися може почати розділяти блок на частини.

Наміри Трампа щодо НАТО

Не до кінця зрозуміло, які його наміри щодо НАТО, альянсу, який гарантував європейську безпеку з часів Другої світової війни. Двоє людей, знайомих з думками Трампа, сказали, що він націлився на зменшення участі Америки, можливо, шляхом відмови від участі у самітах або відсторонення американських військових від спільних навчань.

Занепокоєння тим, що може зробити Трамп, змусило Конгрес США вписати в закон вимогу, що законодавці повинні схвалити будь-який формальний вихід США з альянсу. Але це виявиться слабким аргументом для європейців, які залежать від того, чи буде Трамп дотримуватися зобов'язань, взятих на себе Вашингтоном в рамках альянсу.

Те, що ЄС буде важко виробити спільну відповідь на президентство Трампа, видно з його реакції на повномасштабне вторгнення Путіна в Україну. Хоча блок досяг певного прогресу, погодившись об'єднати кошти для закупівлі зброї для України та нарощування виробництва озброєнь, фактична реалізація цієї політики відбувається повільно через несплату, суперечки про те, як зібрати гроші, та чвари про те, куди їх витрачати.

Читайте також: Чому Дональд Трамп ненавидить Україну? — Politico

Заміна американської ядерної парасольки

Коли справа доходить до ядерного стримування, більшість країн Європи покладаються на американську "парасольку", і лише Велика Британія і Франція володіють власними боєголовками. Велика Британія має близько 200 боєголовок, які вона частково передає під "парасольку" НАТО. Франція має близько 300, але вони призначені лише для національної оборони.

Ані французька, ані британська системи не будуть надійним стримуючим фактором, якщо ядерне стримування США зникне. Побоювання залишитися беззахисними вже зараз викликають дебати про те, чи варто країнам переозброюватися, що може призвести до глобальної гонки озброєнь, оскільки табу буде порушено. Залишається незрозумілим, як все це впишеться в рамки європейської безпеки.

Порядок денний Трампа "Америка понад усе"

Що ще гірше, навіть якщо європейські лідери намагатимуться виступити єдиним фронтом, вони, швидше за все, опиняться під тиском цілої низки політик, очолюваних Трампом, які з таким же успіхом можуть бути спрямовані на їхнє роз'єднання. Що стосується торгівлі, то колишній президент не приховував своїх планів відродити програму "Америка понад усе". Його погроза минулого літа запровадити 10-відсотковий тариф на весь імпорт під час свого другого терміну змусила здригнутися Європу, економіка якої значною мірою залежить від експорту до США.

Читайте також: План Байдена щодо припинення війни в Україні дуже схожий на план Трампа — WSJ

Війна в Україні та прагнення розірвати економічні зв'язки з Росією також призвели до того, що Європа стала залежною від США в питаннях енергопостачання. Представник Європейської комісії висловив занепокоєння, що Трамп може збільшити видобуток викопного палива, використовуючи ціни на газ як важіль у відносинах з Європою, тиснучи на американські компанії з метою підвищення цін або обмеження поставок за допомогою ліцензування.

Поглиблення розбіжностей всередині Європи

Доля Європи під час другого президентства Трампа значною мірою залежатиме від того, чи вдасться їй зберегти єдність, наголошують чиновники та дипломати. Найбільш очевидним ризиком для цієї єдності є Віктор Орбан, прем'єр-міністр Угорщини, який у другій половині року відіграватиме важливу роль у формуванні порядку денного в механізмі прийняття рішень ЄС. Орбан, який минулого місяця відвідав Трампа, вже давно наполягає на укладенні мирної угоди щодо України. 

Читайте також: Чи може Європа щось запропонувати Трампу? — Politico

Під час свого першого терміну Трамп взяв за правило оминати європейські інституції й розмовляти безпосередньо з національними лідерами. В умовах невизначеності, що нависла над європейською оборонною політикою, деякі країни, особливо ті, що виконують свої зобов'язання щодо видатків на НАТО, можуть легко вирішити, що загравати з президентом США — кращий варіант, ніж кидати йому виклик в Україні чи деінде.

Питання полягає в тому, наскільки окремі країни ЄС будуть відкриті до трансакціонізму зі США. У ЄС вже існують добре відомі лінії розлому в різних сферах — від торгівлі до видобутку енергії та зовнішньої політики щодо Близького Сходу чи Китаю. Трамп може, наприклад, погрожувати торговельними тарифами на цільові європейські товари, щоб чинити тиск на конкретні європейські столиці, щоб вони дотримувалися його курсу щодо України чи інших країн. 

Про те, що чекати Україні від виборів у США читайте у статті Олега Шамшура "Чого очікувати Україні й світу в разі нового "пришестя" Дональда Трампа"?.