Поки американські союзники обмірковували перспективу того, що демократ Джо Байден змінить республіканця Дональда Трампа на посаді американського лідера після виборів президента США 2020 року, проте, все ще можна було помітити «побоювання» стосовно того, що Америка не зможе повернути собі роль глобального лідера та гаранта демократії в світі, адже Дональд Трамп все-таки зміг отримати значну підтримку американських виборців, а це свідчить про те, що «хаотична політика» Трампа може мати місце в майбутньому США, пише The Washington Post.
Попри те, що рекордна явка американців на виборах в США 2020 року показує велику національну самосвідомість громадян Сполучених Штатів, ці вибори продемонстрували і серйозну поляризацію американського суспільства, вважає міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас.
Деякі представники політичних сил були досить «неделікатними» у своїх коментарях стосовно американських виборів.
"Навіть якщо Байден переможе, постає жахливе питання. Як десятки мільйонів американців можуть підтримувати цього демагога Трампа після усього, що він зробив? Люди точно знали, за що голосують. Наскільки глибокі демократичні переконання Америки насправді?" - написав у твіттері колишній радник з питань зовнішньої політики канадського прем'єр-міністра Джастіна Трюдо Роланд Парис.
Якщо Байден і його команда готуються повернути глобальну першість США, їм доведеться довго і наполегливо працювати, щоб відновити довіру до США та можливість ефективної співпраці з американськими союзниками. Ще не скоро Америка повернеться до міжнародної прихильності, яку мали США за часів президента Барака Обами.
Проте, американські союзники, зокрема, політики в Європі та інших демократичних країнах могли б використати президентство Байдена як нову перспективу. Незважаючи на те, що Байден може зіштовхнутися з певними перешкодами у питаннях внутрішньої американської політики, демократ, швидше за все, неабияк змінить політику участі США в міжнародних відносинах.
Деякі зміни прийдуть досить швидко. Адміністрація Байдена приєднається до Паризької кліматичної угоди та Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Погрози з боку Вашингтона запровадити тарифи на німецькі авто або вивести війська з баз у Південній Кореї можуть зникнути, США змінять свою політику щодо НАТО. Деякі суперечливі політичні призначення, здійснені Трампом, які стосуються послів та представників спецслужб, також зазнають коректив.
Це правда, що Сполучені Штати залишаться глибоко поляризованою країною, а кожна міжнародна ініціатива Байдена буде вважатися «зрадою» серед прихильників «трампізму». Але США – це далеко не єдина країна, яка веде боротьбу з неліберальним популізмом. Різниця полягає в тому, що Байден має великі шанси здійснити багато позитивних політичних змін.
Байдену є багато чого обговорити з французьким президентом Емманюелем Макроном, який у 2017 році зміг перемогти націоналістичного демагога Марін Ле Пен і з тих пір зумів дещо зменшити масштаби «популістського повстання» у Франції.
Байден і Хайко Маас можуть обговорити стратегії німецького уряду щодо стримування ультраправої політичної партії «Альтернативи для Німеччини». Те саме стосується і італійського прем'єр-міністра Джузеппе Конте, якому ледве вдалося стримати «неофашистів» своєї країни. Ці та інші лідери Європейського Союзу борються з проблемою, як дисциплінувати квазіавторитарні уряди Польщі та Угорщини. І в цьому питанні їм може допомогти новообраний американський лідер, який, на відміну від свого попередника Дональда Трампа, підтримує демократію.
Ще більш важливим є план Байдена створити коаліцію демократій, щоб протистояти зростанню глобальної хвилі самодержавства.
21 століття знову призвело до боротьби авторитаризму та демократії на міжнародній арені. Китай пропагує модель «високотехнологічного тоталітаризму» та продає технічне обладнання для реалізації своєї моделі. Протягом останніх чотирьох років Сполучені Штати були на неправильній стороні цієї боротьби. Трамп виправдовував концентраційні табори в Китаї та агресивні політику російського лідера Владіміра Путіна, а також показував неприязнь до канцлера Німеччини Ангели Меркель.
Байден має намір кардинально змінити американську політику.
"Протягом мого першого року перебування на цій посаді Сполучені Штати організують і проведуть глобальний саміт на підтримку демократії, щоб об'єднати вільні держави для зміцнення наших демократичних інституцій, чесно протистояти країнам, які відступають від демократичного порядку денного", - пообіцяв Джо Байден.
Новий президент США буде підтримувати демократичних лідерів, а не диктаторів, сприяти багатостороннім демократичним відносинам, а не протистояти свободі. Також, Байден готовий кинути виклик авторитарним лідерам, таким як Владімір Путін та китайський правитель Сі Цзіньпін. Це не обов'язково може відновити престиж і м'яку силу, якими володіли Сполучені Штати до часів президента Трампа. Але є достатньо причин, щоб святкувати перемогу демократичного лідера на виборах президента США, резюмує видання.
Увечері 7 листопада низка телеканалів повідомили про перемогу Джо Байдена, який разом із Пенсільванією набрав 273 голоси вибірників.
Світові лідери надсилають привітання Байдену і майбутньому віце-президенту Камалі Гарріс. З перемогою на виборах Байдена також привітали президент України Володимир Зеленський і голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Докладніше про те, як може позначитися на Україні перемога Джо Байдена на президентських виборах в США, читайте в статті Олега Шамшура «Вимоглива симпатія».