UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ізраїль і Туреччина відновили відносини після шестирічної кризи

Ізраїль заплатить Туреччині 20 мільйонів доларів за вбитих у 2010 році активістів.

Ізраїль і Туреччина змогли домовитися про врегулювання відносин після шестирічної дипломатичної кризи, яка почалася в 2010 році через загибель турецьких активістів під час ізраїльської спецоперації.

Угода між країнами була досягнута в неділю, 26 червня, подробиці сторони оприлюднили в понеділок, 27 червня.

Прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим заявив, що згідно з домовленостями між країнами, Ізраїль виплатить Туреччині 20 млн доларів компенсації. Також Тель-Авів дозволить Анкарі відправляти допомогу в сектор Газа і виконувати інфраструктурні проекти на палестинській території.

У свою чергу прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав, що це рішення дозволить зробити ситуацію на Близькому Сході більш стабільною.

Як повідомлялося, в кінці грудня 2015 року офіційний представник турецького президента Ібрагім Калин заявив, що Туреччина не бачить можливості для нормалізації відносин з Ізраїлем до тих пір, поки він не зніме блокаду сектора Газа. Представник Реджепа Тайіпа Ердогана додав, що Туреччина продовжить участь в процесі ізраїльсько-палестинського врегулювання до тих пір, поки не буде реалізована ідея "двох держав для двох народів".

У 2007-2009 роках турецький рух "Вільна Газа" організував кілька морських караванів гуманітарної допомоги жителям сектора Газа. Тоді, незважаючи на морську блокаду, судам вдалося успішно досягти берегів Гази. Після цього влада Ізраїлю, вважаючи "Флотилію свободи" провокацією, стала припиняти спроби прориву морської блокади. У більшості випадків перехоплення суден з гуманітарною допомогою проходили без застосування сили.

Читайте також: Нетаньяху хоче захистити Ізраїль від світу "парканом безпеки"

У 2010 році було по-іншому. Караван з шести суден на чолі з турецьким поромом "Маві Мармара" 31 травня був перехоплений ізраїльськими ВМС. У ході операції загинули дев'ятеро активістів руху (вісім громадян Туреччини і один американець турецького походження). Штурм гуманітарного конвою ускладнив відносини Туреччини та Ізраїлю (були відкликані посли). У серпні 2010 року була створена Комісія ООН з розслідування цього інциденту. У вересні 2011 року вона визнала законність блокади сектора Газа і зробила висновок, що учасники "Флотилії", що намагалися прорвати її, "діяли необачно", а силові дії Ізраїлю були надмірними та необґрунтованими". У березні 2013 року прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху приніс Анкарі офіційні вибачення за загибель турецьких громадян під час штурму "Флотилії свободи" і повідомив про рішення Ізраїлю виплатити компенсації членам їх сімей.