UA / RU
Підтримати ZN.ua

Італійська компанія Beretta продовжує постачати зброю в Росію − The Insider

Деякі види перебувають на озброєнні російської армії та поліції.

Італійський виробник зброї Beretta досі імпортує в Росію стрілецьку зброю через власну «дочку» і компанії, якими володіє «збройовий барон» Михайло Хубутія. ЄС ввів заборону на постачання нарізної вогнепальної зброї у 2014 році, але це не заважає тисячами завозити гвинтівки, пістолети і патрони з Німеччини, Фінляндії та Італії. Також деякі європейські деталі використовують у новій моделі карабіна концерну «Калашников»,

Про це йдеться у спільному розслідуванні The Insider та IrpiMedia.

Читайте також: Президент ПАР назвав результати розслідування щодо можливого постачання зброї до Росії

У листопаді 2023 року видання Correctiv виявило, що від початку повномасштабної війни в Росію завезли понад сім тисяч одиниць зброї та понад 8 мільйонів набоїв, вироблених у ЄС і США. Як з'ясував The Insider разом із IrpiMedia, з цієї кількості компанії Хубутії ввезли понад півмільйона набоїв і півтори тисячі карабінів і пістолетів. Здебільшого це мисливські рушниці, але серед них є сотні напівавтоматичних гвинтівок і пістолетів, які перебувають на озброєнні армії та поліції.

Однією з найбільших компаній у збройовому бізнесі Хубутії є ТОВ «Русский Орел». Це значущий імпортер стрілецької зброї з виручкою 908 млн рублів за підсумками 2022 року. «Русский Орел» має дві ліцензії на продаж патронів і на торгівлю цивільною і службовою зброєю та основними частинами вогнепальної зброї. У 2010 року італійська компанія Beretta Industrie S.P.A. придбала 51% акцій «Русского Орла». Через кілька років, уже після окупації Криму, внаслідок серії угод Beretta Holding S.A. Inc. стала власником 57,95% російської компанії.

Згідно з даними Росакредитації, всі два останні роки в Росію продовжували надходити товари інших збройових марок, якими володіє холдинг Beretta: карабіни Benelli, Beretta, Beretta Benelli Iberica, Sako, Stoeger і Tikka, патрони Norma, RWS і Sako. У переважній кількості випадків імпортерами цієї зброї виступали або ТОВ «Русский Орел», що безпосередньо належить Beretta, або пов'язані з «Русским Орлом» компанії Хубутії.

Із загальної кількості поставок європейської зброї в Росію, що порушують санкції, майже половина припадає на продукцію компаній, які належать Beretta, з'ясував The Insider. Загалом після початку повномасштабної війни в Росію потрапили понад 835 тисяч патронів і 5,9 тисячі одиниць стрілецької зброї, вироблених холдингом.

Читайте також: Корейські ракети для Росії. Чим Путін заплатив КНДР і як це загрожує Україні

Хоча прямі поставки Beretta і Benelli припинилися в лютому 2022 року, митні дані, зібрані агрегатором ImportGenius, свідчать, що у компаній Хубутії є щонайменше два зовнішньоторговельних партнери. Виробник, що належить Beretta, продає зброю турецькому посереднику, а російський імпортер, що належить Beretta, її безперешкодно отримує.

Також італійсько-російська співпраця не обмежується продажем і зброї. Запчастини європейських виробників можна знайти в російських мисливських карабінах. Зокрема у 2016 році концерн «Калашников» представив нову напівавтоматичну рушницю МР-156. Вона стала першою російською рушницею з інерційною автоматикою.

Утім, російському заводу не вдалося повторити технологію, розроблену італійцями: більше половини гільз після пострілу застрявали в карабіні. Про те, як завод «Калашников» зміг подолати ці труднощі, можна судити за фотографіями розібраного карабіна, опублікованими на форумі guns.club у жовтні 2022 року. На деталі інерційної системи можна побачити клеймо виробника: Benelli Arms Systems (належить Beretta).

Читайте також: Китай, Туреччина та ОАЕ стали центрами експорту до Росії технологій та обладнання – Мінфін США

Чому працює російський «паралельний імпорт», завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї? На це питання відповідає Олександр Лємєнов у статті «Як РФ обходить санкції для виробництва високотехнологічної зброї», принагідно закликаючи світ до закриття санкційних шпарин, через які пролазять цілі промислові верстати.