UA / RU
Підтримати ZN.ua

Історичний саміт в Сінгапурі. Як пройшла зустріч Трампа та Кім Чен Ина і про що вони домовилися

У ході саміту в Сінгапурі президент США Дональд Трамп зобов'язався надати КНДР гарантії безпеки, а північнокорейський лідер Кім Чен Ин підтвердив свою прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова.

12 червня в Сінгапурі пройшла зустріч президента США Дональда Трампа і лідера Північної Кореї Кім Чен Ина.

В цю країну обидва лідери прибули 10 червня. Першим прилетів Кім Чен Ин. У той же день він зустрівся з прем'єр-міністром Сінгапуру Лі Сяньлуном. На наступний день з главою сінгапурського уряду провів переговори і Трамп.

Обидва лідера зупинилися в п'ятизіркових готелях: глава Білого дому - в Shangri-La, а глава Північної Кореї - в The St. Regis Singapore. Міністр закордонних справ Сінгапуру Вівіан Балакришнан сказав напередодні саміту в інтерв'ю BBC, що проживання північнокорейської делегації в готелі оплатив Сінгапур. За його словами, організація зустрічі обійшлася країні в 20 млн сінгапурських доларів (14,98 мільйонів доларів). CNN зазначає, що Кім Чен Ин міг зупинитися в президентському люксі площею 335 кв. м Вартість номера в залежності від дати становить 7-9 тисяч доларів за ніч.

Перша зустріч

Сама зустріч пройшла в готелі Capella на острові Сентоса. Спочатку лідери обмінялися рукостисканням.

Трамп сказав журналістам, що у нього з Кім Чен Ином "складуться чудові відносини". Північнокорейський лідер заявив у відповідь, що дорога до саміту була непростою.

"Минуле надягло на нас кайдани, а направильні забобони іноді закривали наші очі і вуха, але ми подолали їх і сьогодні опинилися тут", - зазначив глава КНДР.

Переговори та робочий ланч

Після цього Трамп і Кім Чен Ин провели переговори "тет-а-тет", які тривали приблизно 40 хвилин. З ними були тільки перекладачі. Після зустрічі Кім Чен Ин назвав те, що відбувається на саміті, "прелюдією до миру".

Потім сторони провели переговори в розширеному форматі. З американської сторони на ній також були присутні держсекретар США Майк Помпео, глава апарату Білого дому Джон Келлі, радник президента з питань національної безпеки Джон Болтон і посол США на Філіппінах Сун Кім. З боку Північної Кореї - віце-президент КНДР Кім Йон Чоль, міністр закордонних справ Лі Йон Хо, колишній міністр закордонних справ Ри Су Йон.

Після зустрічі в розширеному форматі пройшов діловий обід, в ході якого подавали коктейль з креветок з салатом з авокадо, манго з восьминогом, традиційне корейське блюдо "сеон" (овочі на пару з м'ясом), телячі реберця з картоплею і брокколі, свинину з рисом, корейське рибне блюдо "дєгу джорим" (тріска з редькою), шоколадні тарталетки, ванільне морозиво і випічку. Перед ланчем Трамп попросив сфотографувати його та Кім Чен Ина так, щоб вони виглядали красивими і стрункими.

Американський президент сказав журналістам, що в ході саміту було досягнуто великого прогресу. Він зазначив, що зустріч пройшла краще, ніж хто-небудь міг очікувати.

Підсумкова декларація

Трамп і Кім Чен Ин подписалив ході саміту підсумкову декларацію. "Президент Трамп зобов'язався надати гарантії безпеки КНДР, а Кім Чен Ин підтвердив свою тверду і непохитну прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова", – зазначено в документі.

В ньому містяться наступні пункти:

1. Сполучені Штати і КНДР мають намір перезавантажити відносини між країнами;

2. Вони зобов'язуються докладати зусиль до встановлення на Корейському півострові миру та стабільності;

3. КНДР підтверджує готовність до повної денуклеаризації Корейського півострова;

4. США і КНДР підтвердили прихильність до пошуку останків американських військовополонених і зниклих безвісти в часи Корейської війни.

Що Трамп розповів журналістам після саміту

Дональд Трамп сказав журналістам, що північнокорейський лідер - "дуже гідний і розумний перемовник". Трамп пообіцяв, що у них буде ще багато зустрічей.

Глава Білого дому також дав прес-конференцію. В ході неї він заявив, що зустріч з Кім Чен Ином в Сінгапурі була щирою і продуктивною. За його словами, США і КНДР готові "написати нову главу" в історії відносин між країнами. Трамп зазначив, що саміт в Сінгапурі дав старт важкому процесу денуклеаризації. Він додав, що в КНДР знищать великий полігон для випробування ракетних двигунів. Глава Білого дому повідомив, що санкції проти Північної Кореї залишаться в силі. "Санкції будуть зняті, якщо ми будемо впевнені, що ядерна зброя більше не ефективна", - підкреслив він. Трамп також оголосив про припинення спільних військових навчань з Південною Кореєю. За його словами, вони є "дуже провокаційними".

Реакція на зустріч

В Європейській службі зовнішніх зв'язків відзначили, що дипломатія є єдиним способом для встановлення міцного миру на Корейському півострові.

"Ця зустріч на високому рівні була важливим і необхідним кроком, що продовжує позитивні зміни, досягнуті в міжкорейських відносинах та у відносинах на півострові до цього завдяки лідерству, мудрості та рішучості президента Південної Кореї Мун Чже Іна", - йдеться в заяві.

Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе назвав саміт першим кроком до денуклеаризації, повідомляє Reuters. Південнокорейський лідер заявив, що країна буде підтримувати КНДР на цьому шляху, пише агентство.

Заступник голови міністерства закордонних справ РФ Сергій Рябков сказав після саміту, що Росія надасть максимальне сприяння "і з точки зору політичної підтримки, і з точки зору надання конкретних пропозицій", передають "РИА Новости". За його словами, РФ розраховує, що формат шестисторонніх переговорів щодо врегулювання на Корейському півострові знову буде затребуваний, пише ТАСС.

"Ми, спільно з китайськими друзями, спільно з іншими учасниками того, що називалося шестисторонніми переговорами, розраховуємо, що настане момент, коли цей формат буде знову затребуваний, і продовжимо працювати на результат", - підкреслив Рябков.

В Ірані закликали Північну Корею до пильності. Спікер уряду країни Багер Нобахт заявив, що Трамп може скасувати досягнуту угоду ще до того, як повернеться додому, повідомляє Reuters.

Своєю чергою президент України Петро Порошенко, коментуючи домовленості про відмову Кім Чен Ина від ядерної зброї в обмін на безпекові гарантії США, нагадав, що такі ж зобов'язання Сполучені Штати взяли на себе й під час підписання Будапештського меморандуму. Однак Україну не захистили під час збройної агресії ще однієї учасниці договору - Росії.