UA / RU
Підтримати ZN.ua

Історичні вигадки Кремля для виправдання війни проти України лякають Сінгапур — Newsweek

Навіть Пекіну не подобаються спроби Москви відірвати шматки України й оголосити їх «незалежними республіками».

Російські виправдання війни проти України змушують Азію нервувати через власну безпеку. Про це розповів прем’єр-міністр Сінгапура Лі Сянь Лун під час візиту в США, передає Newsweek.

Владімір Путін заснував свою військову агресію проти сусідньої країни на історичних маніпуляціях, здивувавши багатьох спостерігачів і не лише в Європі чи Північній Америці. На Сході, де Китай став головною силою на підйомі, з’явилися занепокоєння, що старі територіальні суперечки можуть відродитися схожим чином, - пише видання.

«Ці війна впливає на Азійсько-Тихоокеанський регіон на багатьох рівнях. Перш за все, вона завдає удар по міжнародних рамках закону і порядку, а також по миру між країнами. Вона порушує Хартію ООН, ставить під загрозу незалежність, суверенітет і територіальну цілісність всіх країн, особливо невеликих», - сказав голова уряду Сінгапуру під час конференції в Раді міжнародних відносин у Вашингтоні.

21 лютого, за три дні до повномасштабного вторгнення з метою повалити уряд в Києві, Путін заявив, що Україну нібито «повністю створила Росія». Він наполягав, що в українців немає ані власної культури, ані окремої ідентичності. І нібито диктатори СРСР Йосип Сталін і Владімір Лєнін «помилково віддали території» Україні. Всі ці твердження він ще влітку описав у дуже довгому есе, в якому називав росіян і українців «одним народом». Коли минулого місяця почалася повномасштабна війна, путінські вигадки сколихнули всю Азію, а найбільше Тайвань, де люди бояться, що Пекін використає аналогічну історичну риторику.

Читайте також: США тримають у таємниці потенційні заходи проти Китаю, якщо Пекін надасть допомогу РФ

Сінгапур жорстко засудив вторгнення Росії й підтримав відповідне рішення ООН. Він також приєднався до санкцій проти Москви. Тим часом, Китай з огляду на власні стратегічні розрахунки зробив абсолютно протилежне. Він лишається єдиною країною-учасницею Ради безпеки ООН, яка забезпечує Кремль вагомою політичною підтримкою.

«Якщо божевільні рішення й «історичні помилки» можуть бути виправданням для вторгнення, гадаю, багато з нас у Азії будуть почуватися в небезпеці. Але це також стосується й решту світу», - сказав Лі Сянь Лун.

Лідер Сінгапуру вважає війну проти України загрозою багатосторонньому порядку, в якому країни-суперники співпрацюють над вирішенням глобальних проблем включно з торгівлею, кліматичними змінами й ядерним роззброєнням. Він також вважає, що в Азії через російську агресію може початися гонка озброєнь. Адже країни на зразок Японії й Південної Кореї можуть захотіти наростити можливості, необхідні для того, щоб самостійно гарантувати свою безпеку. Вони також можуть почати будувати ядерні арсенали, попри всі пов’язані ризики.

«Те, що відбувається в Україні, буде мати величезний вплив на відносини між США і Китаєм. Вони вже стали напруженими через це», - наголосив прем’єр-міністра Сінгапуру.

Читайте також: МЗС Сінгапуру повідомило про введення безпрецедентних для цієї країни санкцій проти Росії

Прихильність Пекіна до Москви втягнула китайську сторону в ідеологічний конфлікт з Заходом. Але, на думку сінгапурського лідера, цього не станеться у відносинах з безпосередніми сусідами Китаю.

«Не думаю, що в регіоні той факт, що Китай відмовився дистанціюватися від Росії, щось буде коштувати. Всі країни в регіоні стривожені питанням захисту суверенітету й принципів Хартії ООН. Але водночас, вони хочуть зберегти свої зв’язки з Китаєм. І дуже мало хто з них має тісні відносини з Росією. Хіба що Індія», - пояснив сінгапурський лідер.

Президент «Центру міжнародних відносин» Річард Хаасс зауважив, що відмова Пекіна засуджувати агресію проти України конфліктує з оголошеною позицією Китаю щодо суверенітету й територіальної цілісності.

«Гадаю, це ставить Китай в незручне становище. Тому що в Україні порушуються принципи, які китайці дуже цінують. Зокрема, це територіальна цілісність, суверенітет й невтручання. І якщо це можна зробити в Україні, якщо можна оголосити Донбас анклавом чи навіть республікою, тоді що говорити про Тайвань?» - сказав Хаасс.

«Або інші частини неханського Китаю? Це дуже складне питання», - погодився з ним лідер Сінгапуру, натякаючи на Тібет і Сіньцзян-Уйгурський автономний район, які мають власну культуру й ідентичність.

«Суверенітет, політичну незалежність і територіальну цілісність всіх країн: великих і малих, - потрібно поважати. Неспровоковане військове вторгненнях в суверенну країну під будь-яким виправданням неприпустиме. Ми не можемо дозволити будь-якій країні стверджувати, що незалежність іншої держави - це нібито історична помилка і чиєсь божевільне рішення. Війна в Україні впливає на Азіатсько-Тихоокеанський регіон. У нас теж багато потенційних напружених точок і проблем, які, якщо з ними не поводитися правильно, можуть перерости у відкритий конфлікт. Країни з інтересами в регіоні повинні докладати зусиль, щоб ми могли вирішити ці суперечки мирно і не доводити ситуацію до точки неповернення», - сказав Лі Сянь Лун.