Іспанія заявила у вівторок, що вона скасувала поставку 400 бомб з лазерним наведенням, придбаних Саудівською Аравією, на тлі побоювань, що зброя може бути використана проти повстанців з Хаті в Ємені.
Угоду про озброєння було спочатку підписано в 2015 році при колишньому консервативному уряді Іспанії, але нова центрально-ліва адміністрація прем'єр-міністра Педро Санчеса планує повернути 9,2 млн. євро (10,6 млн. дол. США), які вже сплатила Саудівська Аравія, повідомила у вівторок радіостанція Cadena SER.
Міжнародні правозахисні групи звинувачують коаліцію на чолі з Саудівською Аравією у вбивстві мирних жителів, у тому числі дітей, в результаті численних авіаударів.
За даними Amnesty International, іспанська сторона, як давній комерційний союзник Саудівської Аравії, є четвертим за величиною постачальником військової техніки і зброї для держави Перської затоки. Стокгольмський міжнародний дослідний інститут миру, незалежна глобальна база даних з безпеки, каже, що основними постачальниками Ер-Ріяда є США, Великобританія і Франція.
Саудівський наслідний принц Мохаммед бін Салман відвідав усі чотири країни в квітні цього року. Два місяці потому його уряд підписав покупку п'яти військово-морських корветів, які іспанський військовий державний кораблебудівник обіцяв поставити на 2 мільярди євро (2,31 мільярда доларів). Контракт працював протягом багатьох років.
Угода піддалася різкій критиці з боку "Зброї під контролем", кампанії, спрямованої на припинення продажу зброї Саудівській Аравії над її роллю в Ємені. Кампанія, підтримувана Amnesty International, Greenpeace, Intermon Oxfam та іспанським FundiPau, також хоче припинити експорт зброї до Ізраїлю, країну, яку вони звинувачують в порушенні міжнародних законів на палестинських територіях.
Представники групи зустрічалися з іспанськими торговими чиновниками у вівторок, щоб доставити тисячі підписів на підтримку своєї кампанії, що також сприяє більшій прозорості в продажах військового та оборонного обладнання, яке Іспанія захищає згідно із законами державної таємниці.
ООН заявляє, що конфлікт в Ємені став найгіршою гуманітарною кризою в світі, і більше 22 мільйонів людей потребують допомоги у найбіднішій країні арабського світу.
Раніше стало відомо, що лідер повстанців-хуситів направив лідерам двох держав листа з закликом про допомогу. У листі, переданому французькому послу в Ємені Крістіану Тісто, Аль-Машат сподівається на допомогу Франції в зупинці агресії проти Ємену і висловлює сподівання, що Франція стане відігравати важливу політичну роль у досягненні миру в країні.
Громадянська війна в Ємені триває з 2014 року, коли хуситы, шиїтський рух "Ансар Аллах", повстали проти влади на чолі з президентом Абд Раббо Мансуром Хаді. Під їх контролем опинилися багато районів країни, включаючи столицю, однак після втручання у війну арабської коаліції на чолі з Саудівською Аравією, владі вдалося відвоювати частину з них.
У листопаді 2017 року почалися жорстокі сутички між прихильниками екс-президента Ємену Салеха і повстанцями-хуситами, раніше боролися з силами Хаді і коаліції. Це сталося після того, як сили Салеха виступили проти хуситов. 6 грудня було повідомлено про загибелі Салеха, вбитого хуситами.
Після цього коаліція під керівництвом Саудівської Аравії завдала нові ракетно-бомбові удари по столиці Ємену, який контролюють повстанці-хуситы, в результаті чого загинули і були поранені десятки людей.