Джихадисти "Ісламської держави" може й хвалилися своїми амбіціями відновити втрачені ісламські землі Аль-Андалусу. Але до минулого тижня Іспанія здавалася відносно безпечною, а туристи наповнювали її міста і пляжі, особливо Барселону.
Ця ілюзія безпеки була жорстоко знищена близько 17:00 у четвер, 17 серпня, коли білий фургон почав давити людей на проспекті Ла Рабла, який символізував легкий дух міста.
Про це пише The Economist, додаючи, що те, що здавалося спочатку атакою терориста-самітника, за кілька годин перетворилося на дещо краще організоване і більш зловісне. Невдовзі після бійні на Ла Рамбла каталонська поліція застрелила п'ятьох підозрюваних терористів на курорті Камбрільс.
А потім у іншому каталонському місті Альканар вибухнув будинок, посиливши напругу у регіоні ще більше. Спочатку пожежники говорили, що, вірогідно, стався витік газу. Але потім з'ясувалося, що в будинку виготовляли саморобну вибухівку, в якій використовували газ. В результаті одна людина загинула, а ще один чоловік, який був поранений, зараз затриманий поліцією.
Видання підсумовує, що Каталонія, у якій мешкає найбільше мусульман у Іспанії, опинилася в епіцентрі радикалізму. З 2012 року поліція регіону провела 30 непов'язаних між собою антитерористичних розслідувань, арештувавши 62 підрозрюваних. В квітні поліція арештувала 9 людей у Барселоні за причетність до терактів у Брюсселі в березні 2016 року. Видавння El Periódico писало, що ЦРУ попереджало Іспанію про можливі теракти в Барселоні, але газета не вказала жодних деталей.
"Ісламська держава" взяла на себе відповідальність, оголосивши, що теракт - це "відповідь на заклики бити по країнам коаліції", вказуючи на коаліцію на чолі зі США, яка воює проти терористичної групи. Однак, Іспанія не бере участь в авіадурах у Сирії і Іраку. Близько 400 її військових тренують іракську армію і поліцію.
Однак, причини для атак легко знайти серед низки історичних, регілійних і сучасних образ, які джихадисти тримають проти Заходу. Зрештою, визначення цілей і часу може бути й не пов'язане з лідерами терористів "Ісламської держави", які за крок до краху свого самозваного "халіфату". Все більше радикалізованих людей виявляють бажання влаштовувати атаки самостійно. Важливим питанням для контррозвідки лишається, чи були атаки в Іспанії організовані людьми, які повернулися з війни в Сирії в Європу. На відміну від "Аль-Каїди", оголошиення ІДІЛ про відповідальність не включають "мученецькі" відео, зняті організаторами атак.
Організували ватажки "Ісласької держави" теракт проти Іспанії чи ні, це була атака проти всієї Європи і світу. Серед загиблих - німці, французи, італійці, бельгійці і греки. Також австралійці, пакистанці, філіпінці, венесуельці і китайці постраждали в результаті нападу.
Видання нагадує, що атаки в Мадриді в 2004 році мали серйозні політичні наслідки. Вони позбавили тоді правлячу право-центристську "Народну партію" можливості перемогти на виборах. Частково це сталося тому, що вона тоді помилково звинуваатила у кровопролитті баскських сепаратистів ЕТА. Тож не виключено, що майбутнє сумнівного референдуму про незалежність Каталонії, який повинен пройти 1 жовтня, тепер під питанням. Можливо вчинок терористів лишить його без підтримки виборців.
Нагадаємо, 17 серпня мікроавтобус в'їхав у натовп людей на пішохідній вулиці Рамбла в Барселоні.Водієві фургона вдалося сховатися від поліції. В ніч на 18 серпня в місті Камбрільсі терористи на автомобілі скоїли наїзд на групу пішоходів, а потім атакували їх з ножами. Поліція відкрила по терористах вогонь на поразку. В результаті терактів загинули 15 осіб, 13 з яких стали жертвами атаки в Барселоні. Одна постраждала померла в Камбрільсі. Крім того, в автомобілі терористів було виявлено тіло 35-річного іспанця з ножовими пораненнями. Серед загиблих і постраждалих – громадяни 34 держав, в тому числі Іспанії, Бельгії, Португалії, Франції. Інформації про постраждалих українців немає. Відповідальність за теракти взяло на себе угруповання "Ісламська держава".