UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Ісламська держава" вербує науковців для створення зброї масового ураження - Welt

Терористична організація масово залучає з-за кордону інтелектуальні ресурси.

Ісламський тероризм намагається черпати вигоди, організовуючи витік мізків. Екстремістське угрупування ІДІЛ, що об'єднало сили міжнародної коаліції, стоїть на порозі створення зброї масового ураження. Таку стурбованість все частіше висловлюють фахівці у сфері озброєнь і контррозвідки. "Ісламська держава" вербує у свої ряди науковців-хіміків, фізиків і програмістів. Європейські аналітики припускають, що терористи планують застосовувати зброю масового знищення в майбутніх терактах. За даними нової доповіді Європейського парламенту, в результаті терактів в Анкарі, Бейруті, Тунісі, на Синайському півострові і Парижі вже загинули 500 осіб, повідомляє Die Welt.

"За кордоном ІДІЛ набирає сотні бійців, в тому числі випускників - фізиків, хіміків і програмістів. Вони, як вважають експерти, в змозі виготовити смертоносну зброю з простих речовин", - зазначає політичний аналітик Європарламенту Беатріс Імменкамп.

Ряд експертів вже висловлювали думку, що наступним кроком ісламістів може стати теракт із застосуванням біологічної, ядерної та хімічної зброї, в тому числі саморобних вибухових пристроїв, що містять небезпечні речовини. Як попереджали американські спецслужби ще в серпні, терористи можуть при цьому скористатися тактикою "вовка-одинака".

"У ІДІЛ вже є знання і - частково - фахівці, щоб використовувати хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні речовини як зброю для терористичних актів", - заявив директор Центру НАТО з протидії розповсюдженню зброї масового знищення Вольфганг Рудішхаузер.

У доповіді також звучить думка про те, що подібні небезпечні речовини вже були "таємно доставлені в Європейський союз". Аналітики побоюються, що терористична організація могла заволодіти ними, приводячи в приклад сотні випадків, коли такі речовини були викрадені або пропали на території ЄС.

Найбільшу небезпеку представляють зарин, рицин і сибірська виразка, вважають європейські експерти. Європарламент вже порекомендував урядам європейських країн звернути пильну увагу на людей, які повернулися з Сирії, або тих, хто міг радикалізуватися, особливо якщо це особи, які мають доступ до небезпечних наукових областей.

Читайте також: У США засудили до довічного терміну росіянина, який воював за талібів

Раніше про розробку хімічної зброї бойовиками ІД повідомляли журналісти AP з посиланням на джерела, знайомі із даними розвідки США і Іраку. Крім того, прем'єр-міністр Франції Манюэль Вальс у листопаді попередив про небезпеку застосування терористами хімічної і біологічної зброї.

Існують всі ознаки, що у "Ісламської держави" вже є хімічна зброя. ЗМІ раніше повідомляли про застосування ІД хімзброї усирійському місті Мареа і при атаці на курдів в Іраку - в останньому випадку бойовики використовували іприт.

18 липня бійці курдського ополчення (YPG) і група моніторингу сирійського конфлікту заявили, що терористи ІД в кінці червня використовували отруйний газ при атаці на північно-східну територію Сирії, яка контролюється курдами.

На початку червня міністр закордонних справ Австралії Джулія Бішоп заявила, що терористична організація ІД набирає висококваліфікованих фахівців для виробництва хімічної зброї, і вже застосовує хлор в Іраку.