Іран готовий вирішувати суперечки з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо дотримання вимог за своєю ядерною програмою, але “не робитиме цього під тиском”, заявив міністр закордонних справ Тегерана Аббас Аракчі після зустрічі з главою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі в четвер, 14 листопада. Про це повідомляє Reuters.
Європейські держави наполягають на прийнятті нової резолюції проти Ірану на засіданні Ради директорів МАГАТЕ наступного тижня, щоб чинити тиск на Тегеран через “погану співпрацю”.
Гроссі вже кілька місяців намагається досягти прогресу з Тегераном навколо таких питань, як посилення співпраці у сфері моніторингу на іранських ядерних об'єктах і пояснення слідів урану, знайдених на незадекларованих об'єктах у країні.
“Ми готові вести переговори, виходячи з наших національних інтересів і невід'ємних прав, але не готові говорити під тиском і залякуванням”, - сказав Аракчі.
Глава МЗС Ірану наголосив, що переговори з Гроссі були “важливими й відкритими”, а голова організації з атомної енергії Ірану Мохаммад Есламі назвав переговори “конструктивними”.
“Як відданий учасник Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), ми продовжуємо нашу повну співпрацю з МАГАТЕ. Розбіжності можуть бути вирішені шляхом співпраці та діалогу”, - додав Аракчі.
Переговори глави МАГАТЕ з Іраном відбулися на тлі повернення до влади в США Дональда Трампа, який у січні вступить на посаду президента. Під час свого першого президентського терміну він відновив санкції проти Ірану, вивівши Штати з ядерної угоди 2015 року між Тегераном та іншими державами, яка обмежувала іранську ядерну програму.
Непрямі переговори між Вашингтоном і Тегераном щодо відновлення ядерної угоди були ініційовані за адміністрації президента США Джо Байдена, але зайшли в глухий кут. Іран усе ще формально є учасником пакту, однак послабив свої зобов'язання щодо його дотримання через американські санкції. Неодноразово повідомлялося, що Іран наближається до створення ядерної зброї.