Іранська делегація, яка прибула до Нью-Йорка на сесію Генеральної асамблеї ООН, відмовилася провести зустріч між президентами Ірану і США, запропоновану американською стороною.
За словами високопоставленого чиновника з адміністрації президента США, який говорив на умовах анонімності, іранська делегація визнала проведення зустрічі між президентом Хасаном Роухані і його американським колегою Бараком Обамою "дуже складним".
Виступаючи незабаром після цього перед Генасамблеєю ООН, Роухані заявив, що не прагне до збільшення напруженості у відносинах між двома країнами і висловив готовність до негайних переговорів для вирішення ядерної суперечки. При цьому президент підкреслив мирний характер іранської ядерної програми, а також розкритикував практику застосування міжнародних санкцій. Політик назвав "жорстоким" введення подібних заходів, вказавши на те, що від них страждають не "політична еліта", а й "прості люди".
У свою чергу, ізраїльська делегація звинуватила Роухані в "цинізмі" і "лицемірстві". За словами прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаніягу, таким чином Тегеран "тягне час", щоб отримати можливість створити ядерну зброю.
Зазначимо, шляхом економічних санкцій США і Євросоюз намагаються змусити Тегеран відмовитися від ядерної програми, побоюючись того, що Іран може створити ядерну зброю. Хасан Роухані, обраний президентом Ірану у липні, в минулому працював дипломатом і під час переговорів з ядерної проблеми висловлював готовність до припинення збагачення урану заради поліпшення відносин із Заходом.
Раніше президент США Барак Обама, зі свого боку, заявив, що США готові допустити ядерну програму Ірану в тому випадку, якщо вона буде мати мирний характер.
Прес-секретар Білого дому Джей Карні повідомив, що Обама надіслав Роухані лист з пропозиціями щодо врегулювання суперечки між двома країнами з приводу ядерної програми Ірану.
"У своєму листі президент відзначив готовність США вирішити проблему шляхом надання Ірану можливості продемонструвати, що його ядерна програма має на меті виключно мирні цілі", - заявив Карні.
Проти Ірану діють міжнародні санкції у зв'язку з імовірною програмою створення ядерної зброї. У Тегерані заперечують, що програма має військовий характер, і наполягають на своєму праві розвивати мирну атомну енергетику.
Нагадаємо, 24 вересня, у штаб-квартирі ООН стартував тиждень загальнополітичної дискусії на рівні держав, урядів і міністрів 193 країн світу, на якій обговорять сирійську проблему, відносини Ізраїлю і Палестини, а також ядерну програму Ірану. !zn
Читайте також:
Барак Обама заявив про готовність застосувати силу на Близькому Сході
Іран і США пішли на діалог: президенти Обама та Роухані обмінялися листами і, можливо, зустрінуться