Тегеран пообіцяв помститися після того, як звинуватив Ізраїль в авіаударі по іранському консульству в Дамаску. Внаслідок удару загинуло щонайменше 11 осіб, в тому числі старший командир Корпусу вартових ісламської революції Мохаммад Реза Захеді та його заступник. Про це повідомляє The Guardian.
Іранські лідери назвали напад безпрецедентним і пообіцяли жорстку відповідь.
Тегеран заявив, що разом із Захеді та його заступником генералом Хаджі Рахімі загинули кілька дипломатів з багаторічним стажем. Також повідомлялося, що серед загиблих був бригадний генерал Хоссейн Аміроллах — начальник генерального штабу іранських сил “Кудс” в Сирії та Лівані.
Захеді був однією з ключових фігур у військовій ієрархії Ірану, зокрема, у відносинах Тегерана з "Хезболлою" і президентом Сирії Башаром аль-Асадом. Він також міг стояти в центрі постачання іранських ракет для "Хезболли", і США запровадили проти нього санкції ще у 2010 році. Раніше Захеді очолював військово-повітряні та сухопутні сили Ірану, а також брав участь у придушенні протестів у країні в 2019 році.
Ізраїль, як правило, не коментує свої удари, але іранські ЗМІ не намагалися приховати втрату такої високопоставленої фігури.
Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини — організація, яка базується у Великій Британії, повідомила, що в результаті удару загинуло 11 осіб.
Міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Абдоллахіан розкритикував авіаудар.
Посол Ірану в Сирії Хоссейн Акбарі заявив, що відповідь Тегерана буде "такою ж масштабною і жорсткою".
За його словами, консульство в сирійській столиці було уражене шістьма ракетами, випущеними з літаків F-35.
Акбарі, який працював у сусідньому посольстві, запевнив, що Іран продовжуватиме підтримувати палестинців у Секторі Гази та не боїться ізраїльського уряду.
Цей авіаудар є випробуванням для Ірану, який відчуває необхідність реагувати, але при цьому намагатиметься уникнути втягування у відкритий повномасштабний конфлікт з Ізраїлем.
Ізраїль раніше бив по іранських і сирійських військових лідерах у Лівані та Сирії ще до початку чергової ескалації в Секторі Гази.
На думку аналітиків, у довгостроковій перспективі значення нещодавнього інциденту може полягати в тому, що Тегеран розглядатиме авіаудар як напад на іранську територію, що означатиме ескалацію.
Тегеран, ймовірно, уважно стежитиме за реакцією США і за будь-якими ознаками того, що американський президент Джо Байден схвалив атаку - чи його просто поінформували про її початок. США класифікували сили “Кудс” як терористичні, але американські дипломати наполегливо працюють над тим, щоб війна в Секторі Гази не переросла в ширший конфлікт безпосередньо між Іраном та Ізраїлем.