Щоденні ракетні та безпілотні обстріли США в Іраку вже не є просто переслідуванням, яке почалося в травні 2019 року. Кількість цілеспрямованих атак зростає, і в них також беруть участь досконаліші безпілотники, ніж в минулому, пише Сет Франтцман в газеті The Jerusalem Post.
Хоча з весни 2020 роки від цих атак не загинуло жодного американця, загальна картина свідчить про наростальний конфлікт, в якому Іран оголосив війну США в Іраку.
Останній напад було скоєно в четвер вранці на посольство США в Багдаді. Воно було за щоденними нападами на американські війська в Ербілі, столиці Курдистану в Іраку, на базу Аль-Асад в західному Іраку і нападами на американські війська в Сирії з 4 липня.
Іран вже робив це раніше, використовуючи проіранськи угруповання в Іраку для ведення повстанської боротьби проти США після вторгнення в Ірак у 2003 році під керівництвом США. За іронією долі, Вашингтон вторгся до Іраку, щоб усунути Саддама Хусейна. Саддам був злісним противником Ірану, який також здійснював геноцид проти іракців, нападаючи на курдів і шиїтів.
Однак, як тільки він пішов, іранці рушили до Іраку, використовуючи проіранськи шиїтські угруповання, такі як "Організація Бадр". Потім вони мобілізували свої проксі угруповання для нападу на США. В результаті загинули сотні американських солдатів. Але США не вжили відповідних дій, вважаючи за краще створювати ілюзію, що це були напади місцевих жителів.
Іран допомагав своїм проіранськи бойовикам в Іраку зброєю, включаючи 107-міліметрові ракети та вибухові проникливі речовини (EFPs). За повідомленнями, в результаті застосування EFPs загинуло щонайменше 196 американських військовослужбовців.
У 2011 році США покинули Ірак. І повернулися у 2014 році для боротьби з ІДІЛ, і деякий час США не піддавалися нападам. Однак у 2017 році проіранськи бойовики, очолювані "Катаїб Хізбалла", "Асаіб Ахль аль-Хак" і іншими, заявили, що США повинні піти з Іраку. Вони не пішли, оскільки були запрошені іракським урядом.
Офіційна лінія коаліції на чолі з США полягає в тому, що напади на її сили в Іраку наражають на небезпеку іракців. Це правда; деякі іракці були поранені та навіть вбиті.
"Кожний напад на уряд Іраку, Курдистану і коаліції підриває авторитет іракських інститутів, верховенство права та національний суверенітет Іраку", - написав у четвер у Твіттері представник коаліції полковник Вейн Маротта. "Ці напади ставлять під загрозу життя іракських цивільних осіб, а також сил-партнерів з розвитку Сил безпеки Іраку, Пешмерга і коаліції".
Однак ширший контекст полягає в тому, що це не просто заподіяння шкоди іракцям. Це узгоджена і скоординована кампанія проти США. Це також не проста кампанія. Використання безпілотників для атак є частиною нової стратегії. Досі ця стратегія, мабуть, була розроблена таким чином, щоб не завдати США великих втрат. Насправді ракетні обстріли були відносно невеликими, іноді до десятка ракет, але зазвичай лише кілька.
У квітні безпілотник завдав удару по ангару ЦРУ в Ербілі, ймовірно, даючи зрозуміти, що Іран знає, де заховані секрети Америки. Безпілотники також націлилися на район, де будується нове консульство США недалеко від Ербілі в іракському Курдистані. Посилання полягає в тому, що США небезпечно перебувати в Курдистані, мирному і зазвичай безпечному районі.
Використання Іраном безпілотників і ракет, наданих бойовикам в Іраку, проти дипломатичних об'єктів, а також проти військових США є безпрецедентним. Якщо Іран постачав ракети та безпілотники ХАМАСу і "Хізбаллі", то в Іраку роль Корпусу вартових ісламської революції та іранського керівництва видається більш тісно пов'язаної з Тегераном.
Це тому, що очевидно, що Тегеран може посилити атаки, коли захоче. На цей раз ескалація почалася 4 липня, коли США вийшли з авіабази Баграм в Афганістані. Іран вважає, що водночас він може витіснити США з Іраку.