Тегеран “калібрує” свої плани щодо удару по Ізраїлю після атаки на іранське консульство в Сирії, щоб “надіслати повідомлення”, але не спровокувати регіональну війну, яка змусить Вашингтон відповісти, вважають у США. Про це повідомляє Politico.
Чиновники адміністрації американського президента Джо Байдена вважають, що Іран планує масштабнішу, ніж зазвичай, повітряну атаку на Ізраїль найближчими днями, яка, ймовірно, буде включати поєднання ударів ракетами й безпілотниками, заявили виданню двоє американських чиновників.
Жоден із чиновників не висловив повної впевненості в тому, що Ірану вдасться завдати удару по Ізраїлю таким чином, аби це не спонукало США до військової відповіді, оскільки будь-яка атака збільшує ризик більшої “пожежі” на Близькому Сході. Але Іран не хоче розширювати регіональну кризу, що може впливати на його плани.
“Наша прихильність до безпеки Ізраїлю проти цих загроз з боку Ірану і його маріонеток є залізною. Ми зробимо все можливе для захисту безпеки Ізраїлю", - заявив нещодавно Байден.
Останніми днями іранські лідери прямо попередили, що Тегеран жорстко відреагує на удар по консульству в Дамаску 1 квітня. Верховний лідер Ірану заявив, що Ізраїль "повинен бути й буде покараний".
Адміністрація Байдена очікує на відповідь Ірану найближчими днями - за словами одного з американських чиновників, вже на цих вихідних. Але, за словами іншого джерела видання, Іран "намагається вивірити свої плани, щоб не перестаратися".
США надсилають прямі повідомлення Ірану через встановлені канали, головним чином для того, аби гарантувати, що будь-яка атака не призведе до загострення напруженості на Близькому Сході.
Офіційні особи Штатів зазвичай контактують з Іраном, з яким Вашингтон не має офіційних дипломатичних відносин вже понад 40 років, через інші сторони. Але прямі комунікації можливі, в тому числі через представництво Ірану в Організації Об'єднаних Націй.
Державний секретар США Ентоні Блінкен цього тижня розмовляв з високопосадовцями інших країн, включаючи Туреччину, Китай і Саудівську Аравію, з проханням застерегти Іран від поглиблення кризи, розповів у четвер, 11 квітня, речник Державного департаменту США Метью Міллер.
"Ми також зв'язалися з європейськими союзниками та партнерами за останні кілька днів, закликали їх надіслати чіткий сигнал Ірану про те, що ескалація не в інтересах Ірану, не в інтересах регіону і не в інтересах світу", - сказав Міллер.
У телефонній розмові з міністром оборони США Ллойдом Остіном у четвер міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант попередив, що Ізраїль відповість на будь-яку іранську атаку.
США очікують, що Іран використає для удару комбінацію дронів і ракет, а допомагати Тегерану можуть його маріонетки в регіоні, такі як ліванська “Хезболла”.
Джерела видання не уточнили, планує Іран завдати удару по ізраїльських військових об'єктах чи по цивільних цілях. Але масштаби очікуваної відповіді Тегерана визначатимуть, як розвиватиметься ситуація, кажуть експерти.
"Серйозність і успіх цього удару, ймовірно, будуть визначальними в тому, чи переросте це в регіональний конфлікт. В який можуть бути втягнуті Сполучені Штати", - сказав колишній чиновник Міністерства оборони США Мік Малрой.
Вже понад тиждень світ напружено очікує, як Іран відповість на знищення кількох старших командирів Корпусу вартових ісламської революції. Проте схоже, що від великої війни Близький Схід береже та ж складність інтересів і цілей, яка створює постійне напруження. Про це пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у статті “Чому досі не розпочалася війна Ірану та Ізраїлю”.