Багатоденні переговори між Іраном "шісткою" посередників щодо ядерної проблеми, які проходили в Женеві, увінчала домовленість - проміжна, але історична, як вказують усі сторони. І Захід, і Іран пішли на серйозні поступки: США погодилися вже на цьому етапі послабити санкції, а Іран зобов'язався на півроку припинити збагачення урану більш ніж до 5% і знищити запаси урану, збагаченого до 20%. Можливості контролю, представлені МАГАТЕ, збільшені.
Як передає "Інтерфакс", церемонія прийняття документа за ядерною програмою Тегерана, узгодженого на переговорах Ірану і "шістки", що пройшла в неділю в Женеві. В урочистому заході, який відбувся у Палаці Націй, штаб-квартирі Європейського відділення ООН у Женеві, прийняли участь міністри закордонних справ Ірану, п'яти постійних членів РБ ООН і Німеччини, а також Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон.
Угода, укладена в Женеві, буде діяти півроку. На цей час Іран зобов'язується припинити роботи по збагаченню урану. Використання ядерних об'єктів обмежена: будівельні роботи в Араку повинні бути припинені, на заводі в Фордо нові центрифуги встановлювати не будуть, а встановлені в Натанці не будуть використовувати. Запаси урану, збагаченого до 20%, будуть знищені.
Глава МЗС Ірану Джавад Зариф підтвердив, що Іран погодився згорнути програму збагачення урану в обмін на скасування міжнародних санкцій протягом шести місяців. У відповідь, як передає ИТАР-ТАСС, Захід пом'якшує санкції, відкриваючи Тегерану доступ до раніше заморожених 4,2 млрд доларів активів.
Білий дім також повідомив, що Іран надасть МАГАТЕ повний доступ до багатьох ядерних об'єктах: заводам з виробництва центрифуг, складах, де вони зберігаються, а також до уранових шахт. Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив з цього приводу: чи є впевненість, що Іран буде співпрацювати з МАГАТЕ.
При цьому в оцінці того, до якого рівня Іран в принципі може збагачувати уран, сторони розійшлися. Глава Держдепу США Джон Керрі повідомив, що угода не включає в себе положення про визнання права Ірану на збагачення урану. Близько 200 кг урану, збагаченого до 20%, будуть знищені, заявив він в передачі телеканалу Fox News. Водночас держсекретар спробував переконати Ізраїль, який різко критично оцінює досягнуте угода, в тому, що домовленість буде сприяти безпеки всіх американських союзників.
Міністр Зариф заявив протилежне: за його словами, угода передбачає, що програма Ірану на збагачення урану буде частиною будь-якого майбутнього договору. Іран вимагає поваги до свого законного права на збагачення урану, підкреслив він.
Всі сторони сприйняли підписання договору позитивно, хоча і підкреслювали, що це лише початок шляху врегулювання проблеми.
Президент США Барак Обама, одним з перших прокоментував досягнуті в ніч на неділю домовленість, заявив, що нинішній етап є проміжним, він передбачає пом'якшення санкцій Заходу проти Ірану. Однак, за його словами, "якщо Іран порушить прийняті зобов'язання протягом шести місяців (передбачених перехідним періодом)", то нинішні санкції будуть відновлені та нові санкції можуть бути застосовані.
Президент США зазначив, що протягом наступних шести місяців міжнародна "шістка" продовжить переговори з Іраном з метою досягнення остаточної угоди щодо його ядерної програми.
Глава МЗС Ірану висловив надію, що Іран і "шістка" зможуть відновити втрачену довіру: "Ми віримо, що результатом прийнятого сьогодні угоди стануть в подальшому конкретні кроки по відновленню довіри". "Ми всі бачимо можливість відкрити нові горизонти, засновані на повазі прав іранського народу, горизонти для усунення всіх сумнівів щодо мирного характеру іранської ядерної програми", - зазначив міністр.
Генсек ООН Пан Гі Мун сподівається, що домовленості можуть лягти в основу історичної угоди для Близького Сходу. Він привітав переговірників з досягнутим прогресом і закликав розвинути цей успіх.
Верховний представник із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон, яка очолювала "шістку" переговорників, заявила, що угода дає час та можливість знайти "загальне рішення іранської ядерної проблеми".
Глава МЗС Росії Лавров переконаний, що домовленості, досягнуті в Женеві між Іраном і "шісткою", знімають ризики щодо поширення зброї масового знищення іранської ядерної програми.
"Ми суттєво знімаємо ризики, знімаємо ті питання, які виникали у багатьох країн щодо того, немає ризиків для розповсюдження зброї масового знищення іранської ядерної програми", - цитує ИТАР-ТАСС. Одночасно "ми, звичайно, дуже серйозно зміцнимо довіру в результаті реалізації цієї домовленості, довіра, якої так часто не вистачало, яке породжувало непотрібне додаткове тертя в цьому регіоні на Близькому Сході, на Півночі Африки, в районі Перської затоки".
Лавров також сподівається, що "цей крок дозволить створити додаткові передумови для просування до тієї мети, яка була універсально поставлена світовим співтовариством в 2010 році, а саме підготувати скликання конференції із створення на Близькому Сході зони, вільної від ядерної зброї".
Разом з тим, кабінет міністрів Ізраїлю негативно оцінив досягнуте в Женеві в неділю угоду щодо іранської ядерної програми, передає "Інтерфакс".
"Ізраїль не бачить для себе обмежень, пов'язаних з підписаним поганою, дуже поганою угодою", - заявив у виступі по армійському радіо Ізраїлю міністр економіки Нафталі Беннетт.
Ізраїль і раніше різко критикував США за прагнення укласти угоду, вважаючи, що воно дає можливість Ірану виграти час для активізації робіт над створенням ядерної зброї.
Представник американської адміністрації, не згадується по імені, заявив журналістам у неділю у Вашингтоні, що президент Обама має намір поговорити з ізраїльським прем'єром Біньяміном Нетаньяху і роз'яснити йому суть угоди, а також те, то воно не несе в собі загрозу Ізраїлю. !zn
Читайте також:
"Шістка" визнала право Ірану на збагачення урану
Ізраїль запропонував вирішити ядерне питання Ірану за прикладом Сирії
Конгресмени США вирішили утриматися від нових санкцій проти Ірану