Ірак і Іран вперше з 1979 року проводять спільні військові навчання. Маневри стартували 2 жовтня - через тиждень після референдуму про незалежність Іракського Курдистану від Багдада.
В армії Ірану заявили, що в маневрах беруть участь танки, артилерія, безпілотники та авіація. За даними іранського державного телебачення, навчання проводять в провінції Керманшах на кордоні між Іраном і Іраком.
Представник курдів повідомив інформагентству AFP, що танки і підрозділи піхоти проводять маневри всього в 250 метрах від кордону Іракського Курдистану з Іраном, передає DW.
Уряд в Багдаді закликав курдів "уникати будь-яких провокацій і ескалації в регіонах, які вони зайняли". Курдські парамілітарні загони пешмерга під час бойових дій проти "Ісламської держави", в яких вони беруть участь, просунулися за офіційні межі автономного регіону курдів.
зокрема, пешмерга фактично взяли під контроль багату нафтою провінції Кіркук, яка адмініструється з Багдада. Майбутнє територій, на яких прагнуть зберегти свій вплив курди - одна з головних протиріч між Багдадом і столицею Іракського Курдистану Ербіль.
Раніше Багдад провів спільні військові навчання з Анкарою на іраксько-турецькому кордоні. Маневри стартували 26 вересня - на наступний день після референдуму про незалежність Курдистану.
Варто відзначити, що Іракський Курдистан знаходиться під міжнародним тиском з-за референдуму. Проти плебісциту виступали центральний уряд в Багдаді, сусіди - Іран і Туреччина, а також США і ООН. Верховний суд Іраку оголошував плебісцит неконституційним. У регіоні та світі побоюються, що прагнення іракських курдів до незалежності призведе до кризи в регіоні.
Нагадаємо, що раніше парламент Іраку зажадав ввести війська на спірні райони на півночі країни, що знаходяться під контролем курдів з 2003 року, оскільки Іракський Курдистан проводить референдум про незалежність.
"Парламент вимагає, щоб голова армії (прем'єр-міністр Хайдер аль-Абаді) розгорнув сили у всіх зонах, які з 2003 року контролюються автономним регіоном Курдистан", - йдеться в резолюції іракського парламенту.
Згідно конституції Іраку, уряд зобов'язаний дотримуватися рішення парламенту.
Наголошується, що зони, стосовно яких ведеться суперечка між курдами і федеральним урядом в Багдаді, не є частиною трьох провінцій північного Іраку, які утворюють автономну курдську область.
Спірними районами є багата нафтою провінція Кіркук, а також частини провінції Ніневія, Діяла і Салахеддін.
Детальніше про ситуацію навколо референдуму в Іракському Курдистані читайте в матеріалі експерта Володимира Кравченка "Курдськийа вибір. Іракська автономія за крок від незалежності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".