Спостерігається тенденція початку нових громадянських 3. Після скорочення в 90-х роках, кількість таких конфліктів суттєво зросла після 2003 року.
За останні 13 рокив широкомасштабні громадянські війни спалахнули в Сирії, Лівії, Ємені, Чаді, ДР Конго, Нігерії, Пакистані, Руанді, Сомалі, на Шрі-Ланці, в Південному Судані, Малі, Центрально-Африканській Республіці.
Про це на сторінках Washington Post пише професор політології Школи глобальної політики і стратегії Каліфорнійського університету Барбара Волтер, додаючи, що Туреччина, Єгипет і Ліван можуть виявитися дуже близькими до початку громадської війни.
На думку експерта, спалах нових національних конфліктів може бути певною мірою пов'язаний з появою і розвитком нового інформаційного і комунікаційного середовища. Зараз людство живе в світі "Web 2.0", в якому панують соціальні мережі і хмарне обчислення, а люди і еліти постійно оперують інтерактивним інтернет-простором. Будь-хто зі смартфоном може легко виробити і поширити матеріал з будь-якої точки світу. Автор наводить 5 основних тенденцій, як така реальність впливає на громадянські війни.
По-перше, інформаційні технології спрощують для громадян організацію протестів. Зокрема, в дуже репресивних суспільствах інформаційні технології йдуть на користь більше окремим громадянам, ніж політичним елітам. Диктатори і автократи зрозуміють, що їм дуже складно контролювати те, яку інформацію отримують їхні громадяни. Вони зіштовхнуться з тим, що фактично не зможуть проконтролювати, щоб люди не змогли координувати протести і організовувати підпільну активність.
По-друге, інтернет дозволяє більшій кількості повстанських груп сформуватися, а громадянські конфлікти тривають довше. Зазавичай повстанці опираються на місцеву підтримку і фінансування, щоб мобілізація сил стала можливою. Інформаційні кампанії в інтернеті полегшують пошук фінансування для повстанців, особливо для тих, які не користуються значною місцевою підтримкою. За допомогою інформаційних мереж вони можуть накопичити необхідну кількість грошей і сил для початку війни. Автор вказує на те, що в 50-х роках у громадянських війнах в середньому брали участь до 8 повстанських груп. В 2010 році їх в середньому 14.
Інтернет також дозволяє їм диверсифікувати джерела свого доходу. Це означає, що повстанці тепер менш залежні від одного покровителя чи джерела підтримки. Якщо вони втрачають одне джерело фінансування, вони через мережу мають доступ до інших потенційних ресурсів і прихильників.
По-третє, інтернет - глобальна мережа, і такими ж стають повстанські кампанії. Завдяки новому інформаційному середовищу повстанські групи формулюють більш амбітні, глобальні плани. Це підтверджують дві причини. Перша - інтернет дозволяє воюючим фракціям отримувати ресурси з усього світу, що заохочує їх ставити перед собою більш амбітні цілі, такі як, приміром, "створення глобального халіфату". По-друге, інтернет диспропорційно винагороджує групи з міжнародними цілями, а не з локальними. "Ісламська держава" і "Аль-Каїда", наприклад, покладаються на широку аудиторію в мережі для залучення коштів і рекрутів. Тому нове інформаційне середовище змушує угруповання будувати міжнародну мережу і зв'язки замість того, щоб шукати підтримку локально.
По-четверте, в еру інтернету існує більша вірогідність поширення громадянських війн. Дослідження вказують, що в разі початку громадянського конфлікту в одній країні, зростає вірогідність початку воєн і на території її сусідів. Це пояснюється тим, що завдяки технологіям ідеї та ідеологія поширюються значно швидше, а також вербуванням бійців з-за кордону через мережу, які потім повертаються додому і приносять війну з собою.
По-п'яте, інтернет може призвести до того, що місцеві мешканці будуть більше страждати в ході громадянських воєн. В минулому ворогуючі сторони розуміли, що їм необхідна підтримка місцевих мешканців для виживання. А тепер групи можуть отримувати все необхідне зовні. Тому їм більше не потрібно старатися не шкодити цивільним.
Раніше видання Washington Post писало, що російські бойовики в Донбасі поширюють пропаганду в дусі СРСР. Всі передачі, які поширюють ЗМІ російських сил, сумнівно трактують історію. Але їхній сигнал простий і він каже: "Ваші предки воювали проти фашистів. Ви повинні продовжити цю боротьбу сьогодні". Фактично, бойовики використовують історію як зброю.
Також українська розвідка повідомляла, що пропагандисти бойовиків зняли постановочне відео"бою ЗСУ" з терористами "ДНР". Сфабриковане "оперативне відео з місця події" та інформація про "інцидент" були поширені в російських медіа та ЗМІ бойовиків.