UA / RU
Підтримати ZN.ua

Інструменти для завершення пандемії вже існують — NYT

Нові дослідження підкреслюють ефективність вакцин та їх універсальність у боротьбі з коронавірусом.

Три нові наукові дослідження пропонують свіжі докази того, що схвалені вакцини продовжуватимуть захищати людей від коронавірусу протягом тривалого часу, можливо навіть і роками. Крім того, вакцини від ковіду можуть бути адаптовані для подальшого зміцнення імунної системи, якщо це необхідно, пише The New York Times.

Згідно з новим дослідженням, більшість людей, імунізованих вакцинами на основі технології мРНК, можуть не потребувати підсилювальних доз, до тих пір, поки вірус та його варіанти не отримають достатню кількість мутацій і не вийдуть за межі своїх нинішніх форм.

Крім того, «змішування вакцин» дає надію, виявило друге дослідження, а «підсилювальні дози» вакцини, якщо вони потрібні, значно покращують імунітет.

Вчені побоювались, що імунітет, наданий вакцинами, може швидко зникнути або коронавірус легко обійде дію вакцини. Висновки досліджень дають надію на те, що інструменти, необхідні для припинення пандемії, вже існують, навіть попри поширення нових варіантів вірусу, які зараз викликають сплески хвороби по всьому світу.

 «Пам'ятаєте як спочатку люди панікували через зникнення антитіл? Попри всі хороші новини, їм було важко зрозуміти, навіщо потрібні підсилювальні дози вакцини», - каже імунолог з Університету Арізони Деппа Бхаттачар'я.

Можливо, коронавірус розвивається, але захисна система організму людей також не стоїть на місці. Вчені виявили, що вакцини, виготовлені Pfizer-BioNTech та Moderna, викликають стійку імунну реакцію в організмі, яка може захищати від коронавірусу роками, зокрема, тому, що важливі імунні клітини продовжують функціонувати довше, ніж вважалося раніше.

Імунолог з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі Алі Еллебеді та його колеги повідомили минулого місяця, що імунітет може тривати роками, можливо, і протягом усього життя у людей, інфікованих коронавірусом, а згодом вакцинованих. Але було незрозуміло, чи може сама лише вакцинація мати такий же тривалий ефект.

У новому дослідженні його команда виявила, що через 15 тижнів після першої дози вакцини імунні клітини в організмі все ще «пристосовувалися» - ставали дедалі стійкішими та вчилися розпізнавати набір вірусних генетичних послідовностей.

Чим довше цим клітинам доводиться практикуватися, тим краще вони зможуть перешкоджати мутаціям варіантів коронавірусу. Результати свідчать про те, що переважна більшість щеплених людей буде захищена в довгостроковій перспективі - принаймні, проти вже наявних варіантів коронавірусу.

Літнім людям, людям зі слабкою імунною системою та тим, хто приймає препарати, що пригнічують імунітет, можуть знадобитися підсилювачі. Але люди, які перехворіли COVID-19 і пізніше були імунізовані, можливо, ніколи не потребуватимуть додаткових доз вакцини, оскільки їх імунна реакція особливо потужна.

Дослідження аналізувало вакцини на основі мРНК, але не враховувало вакцини, виготовлені компаніями Johnson & Johnson або AstraZeneca. Доктор Еллебеді очікує, що імунні реакції, які виробляються цими вакцинами, будуть менш тривалими, ніж реакції, що виникають після щеплення вакцинами на основі мРНК.

Нові дослідження показують, що підхід «змішування» різних вакцин може працювати ефективно. Люди, які отримували дозу вакцини Johnson & Johnson або AstraZeneca, цілком можуть зробити друге щеплення вакциною на основі мРНК.

Дослідження вчених із Британії показало, що учасники виробляли високий рівень антитіл та імунних клітин після отримання однієї дози вакцини Pfizer-BioNTech та другої дози AstraZeneca.

Таке змішування вакцин, ймовірно, забезпечить потужний захист, сказав Метью Снейп з Оксфордського університету.

Доктор Снейп та його колеги розпочали дослідження під назвою Com-COV у лютому. У першій хвилі дослідження вони дали 830 добровольцям одну з чотирьох комбінацій вакцин. Деякі отримували дві дози або Pfizer-BioNTech, або AstraZeneca, обидві з яких показали свою ефективність проти COVID-19. Інші отримували дозу AstraZeneca, а потім щеплення Pfizer, або навпаки.

Ті, хто отримував дві дози Pfizer-BioNTech, виробляли рівень антитіл приблизно в 10 разів більший, ніж учасники, які отримали дві дози AstraZeneca. Добровольці, які отримували Pfizer-BioNTech, а потім AstraZeneca, виробляли рівень антитіл приблизно в п’ять разів більший, ніж у тих, хто отримував дві дози AstraZeneca.

Ще один обнадійливий результат прийшов, коли дослідники вивчили рівень імунних клітин, готових атакувати коронавірус. Змішування вакцин призвело до продукування більшої кількості таких клітин, ніж дві дози однієї вакцини.

Доктор Снейп та його колеги розпочали ще одне подібне випробування, включаючи вакцини від Moderna та Novavax, але ці дослідження наразі зупинилися. На даний момент, за його словами, найкращим курсом дій залишається отримання двох доз однієї і тієї ж вакцини. Великі клінічні випробування чітко продемонстрували, що ця стратегія зменшує шанси інфікуватися COVID-19.

Але для багатьох людей це не завжди можливо. Поставки вакцин іноді затримуються через, наприклад, виробничі проблеми.

Незважаючи на обнадійливу новину про те, що більшості людей можуть не знадобитися «підсилювальні дози» вакцин на основі мРНК, можуть існувати деякі обставини, при яких вони будуть потрібні. Тому виробники вакцин випробовують «підсилювальні дози».

Результати дають хороші новини. Дослідники повідомили, що третя доза вакцини AstraZeneca викликала потужну імунну відповідь в учасників клінічних випробувань.

90 учасників випробувань у Великій Британії були одними з перших, хто отримав щеплення під час клінічних випробувань минулого року. У березні минулого року їм ввели третю дозу вакцини, приблизно через 30 тижнів після другої. Аналізи показали, що третя доза значно підвищувала рівень антитіл.

«Ми повинні бути в змозі посилити імунітет, якщо це виявиться необхідним. Я думаю, що в цьому аспекті ми маємо обнадійливі дані, які показують, що підсилювальні дози можуть бути використані для активізації імунної відповіді», - сказав Ендрю Поллард з Оксфордського університету.

Але якщо в найближчі місяці підсилювальні дози будуть визнані необхідними, доступ до них може бути обмежений, особливо в бідніших країнах, яким вже зараз бракує достатньої кількості вакцин.

Національний інститут охорони здоров’я оголосив, що розпочав нове клінічне випробування людей, повністю вакцинованих будь-якою з трьох дозволених вакцин у США. Мета полягає в тому, щоб перевірити, чи підсилювальні дози вакцини виробництва Moderna збільшать кількість антитіл проти вірусу. Початкові результати очікуються наприкінці цього літа.

Читайте також: Об'єднані Арабські Емірати вийшли на перше місце в світі за темпами вакцинації

Європейське агентство з лікарських засобів заявило, що є «вагомі наукові підстави» припускати, що змішування вакцин проти COVID-19 безпечно і ефективно. 

Іспанія, Німеччина і Франція входять до числа країн, які вирішили запропонувати вакцину РНК від BioNtech/Pfizer або Moderna в якості другої дози молодим людям, які вже отримали першу дозу вакцини Oxford/AstraZeneca, після побоювань з приводу рідкісних, але серйозних ускладнень у вигляді тромбів у цієї групи пацієнтів.