UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імпічмент Трампа: Що розповіли Кент і Тейлор на відкритих слуханнях у Конгресі

Згідно зі свідченнями дипломатів, главу Білого дому більше турбувала "справа Байдена", ніж Україна.

Сьогодні, 13 листопада, в нижній палаті Конгресу США розпочалися публічні слухання у справі про імпічмент. Першими свідчили тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор і заступник помічника держсекретаря США Джордж Кент, який курирує адміністративну політику в блоці східноєвропейських країн, включаючи Україну, повідомляє американський телеканал CBS News.

На початку засідання голова Комітету з розвідки Адам Шифф звернувся до учасників засідання з вступним словом. Він зупинився на основних моментах проведеного Конгресом розслідування та підкреслив його значення для країни.

За ним слово взяв законодавець-республіканець Девін Нуньєс. Він піддав критиці те, як демократи проводять розслідування, а також назвав слухання "театральною виставою, що транслюється по телебаченню". За його Нуньєса, цей спектакль завдає шкоди країні.

У своєму вступному заяві Кент сказав, що оточення президента США Дональда Трампа намагалося втягнути Україну у виборче розслідування проти його політичних опонентів на виборах, а також скомпрометувати чесних дипломатів, які розвивали відповідні двосторонні відносини з Києвом. При цьому додав, що юрист Трампа Руді Джуліані й інші особи вели кампанію проти колишнього посла США в Україні Марі Йованович.

Політик зазначив, що не вважає доречним, щоб США просили інші країни проводити "виборчі політично асоційовані розслідування стосовно опонентів тих, хто перебуває при владі".

"Було несподівано і сумно спостерігати за деякими американцями, зокрема тими, хто об'єднав зусилля з корумпованими українцяи в гонитві за приватними інтересами, які атакували відданих державних службовців, що сприяють інтересам США в Україні", - підкреслив Кент.

При цьому він висловив переконання, що ці нападки "підірвали національні інтереси США та України, а також завдали шкоди нашим критично важливим двостороннім відносинам".

Як розповів свідок, американські офіційні особи послідовно домагалися перезапуску розслідування щодо засновника компанії Burisma в Україні. За словами Кента, у США вважають, що українські прокурори отримали хабарі за закриття цього розслідування. Кент додав, що висловлював занепокоєння з приводу того, що робота Хантера Байдена в компанії наводила на думку про конфлікт інтересів, однак він ніколи не помічав, щоб у США велися якісь спроби захистити компанію.

Вільям Тейлор заявив, що після скандальної розмови президентів США й України його помічник розповів йому про іншу телефонну розмову Дональда Трампа з послом Сполучених Штатів у Європейському Союзе Гордоном Сондландом.

Помічник Тейлора запитав у Сонланда, що Трамп думає про Україну, на що той відповів, що президента "більше турбує розслідування "справи Байдена".

"Посол Сондланд відповів, що президент Трамп більше піклується про розслідування Байдена, на якому адвокат Трампа Джуліані наполягав", - сказав Тейлор.

Дипломат ще додав, що Сондланд знав про те, що Україна не одержить військову допомогу, поки Зеленський не пообіцяє провести розслідування щодо компанії Burisma.

У п'ятницю публічні свідчення дасть колишній посол США в Україні Марі Йованович, а наступного тижня мають виступити наступні свідки: помічник віце-президента Майка Пенса Дженніфер Вільямс; підполковник Олександр Віндман, який очолює департамент у справах Європи у Раді національної безпеки; колишній спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер; співробітник Ради національної безпеки Тім Моррісон; посол США в Євросоюзі Гордон Сондланд; заступник помічника міністра оборони у справах Росії, України та Євразії Лора Купер; заступник держсекретаря з політичних питань Девід Гейл і старший директор Ради національної безпеки у справах Європи і Росії Фіона Гілл.

31 жовтня Палата Представників проголосувала за процедуру імпічменту, визначивши порядок публічних слухань, допиту свідків, права й обов'язки учасників процесу.

Перед цим протягом місяця члени трьох комітетів нижньої палати Конгресу проводили розслідування щодо Дональда Трампа, підставою для якого стала скарга анонімного представника розвідувального співтовариства.

Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.

Конгресмени вже допитали колишнього спецпредставника Держдепартаменту Курта Волкера, експосла США в Україні Марі Йованович, тимчасового повіреного Вільяма Тейлора, колишнього радника Трампа з питань Росії Фіону Гілл, співробітників Держдепартаменту Джорджа Кента і Філіпа Рікера, голову представництва США в ЄС Гордона Сондланда, співробітника Ради безпеки Олександра Вындмана, а також заступника держсекретаря Девіда Гейла. Їхні свідчення переконали демократів в обґрунтованості імпічменту.

Докладніше читайте в статті Олександра Хари "Імпічмент. Майже офіційно" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".