UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ідея Макрона про створення єдиної армії ЄС є хибною - The Economist

Створення єдиної армії Євросоюзу дасть США причину відчути розлад зі своїми союзниками.

Останні два тижні в сільській місцевості Норвегії перебували європейські солдати в рамках найбільшого навчання НАТО з часів холодної війни. Але це не зовсім те, що мав на увазі президент Франції Еммануель Макрон, коли він закликав до створення "справжньої європейської армії" 6 листопада. Займаючи голлістську позицію, Макрон закликав Європу звільнитися від військової залежноcті від Америки. Він точно не сказав, що мав на увазі. Тим не менш, його промови про європейської армії пахнуть донкіхотством і безглуздям в період зростаючої трансатлантичної невизначеності, пише видання The Economist.

Європейські федералісти давно мріяли про оборонну інтеграцію, але їм мало що вдалося показати за межами деяких спільних проектів по створенню обладнання та операцій по боротьбі з піратством. Найбільш амбітний план по створенню єдиної армії не вдався у 1950-х роках через французьку опозицію. Відтоді, проте, Франція висувала схеми розвитку автономних європейських збройних сил. В основному вони були заблоковані Великою Британією, яка боялася розділити НАТО. Питання про європейську оборону повернулося на перший план з трьох причин:: прийдешній Brexit, Трамп, що похитнув віру Європи в альянс НАТО, і те, що Франція і Німеччина відчайдушно намагаються знайти спільну справу. Але європейські лідери не можуть домовитися про своїх цілі: чи повинна єдина армія стати символом все більш тісного союзу, жандармерією для поліції на периферії континенту або, як говорив Макрон на цьому тижні, силою, яка могла б протистояти найбільшим гравцям, таким як Росія і Китай?

Німеччина готова охоче використовувати схеми захисту ЄС, такі як постійна структурована співпраця, і кластер європейських проектів, запущених в минулому році, щоб зблизити великі і малі європейські країни. Макрон, у свою чергу, заявив, що це віддає пріоритет політиці над силовою потужністю, і запропонував "Європейську ініціативу щодо втручання": клуб, відкритий для держав, що не входять в ЄС, який буде готувати спільні майбутні експедиційні кампанії. Німеччина розглядала це як спробу втягнути інші країни у французькі африканські війни, але все рівно неохоче підписалася.

Згідно з цим планом, європейцям буде важко вести навіть середньомасштабну війну без екстреної допомоги Америки, як вони з'ясували під час кампанії в Лівії в 2011 році. Хоча європейські оборонні витрати ростуть, в їхніх арсеналах все ще є великі прогалини. У Норвегії європейці хизувалися своїми бронемашинами, танками і літаками. Але дані, зібрані Німецьким товариством зовнішньої політики, аналітичним центром, показують, що запас військового устаткування скорочується. ЄС стане ще гірше, коли Британія вийде.

Так що, якщо деякі фантазують про євро-сили? Якщо це підштовхує їх до правильного оснащення своїх армій, тим краще. Злиття голландських, румунських і чеських підрозділів у німецьку армію здається багатообіцяючим. Небезпека полягає в тому, що буде створена нова бойова сила, і це дає Америці ще більше причин відчувати розлад зі своїми союзниками.

Раніше повідомлялося, що президент Франції Еммануель Макрон запропонував створити єдину армію Євросоюзу до 2020 року. Макрон назвав нинішню Європу "занадто слабка, занадто повільною, дуже неефективна".