У світі все частіше відплата наздоганяє високопоставлених хабарників навіть через багато років після того, як вони вчинили посадовий злочин. Однак вироки не завжди вступають в силу.
Суд у Хорватії засудив колишнього прем'єр-міністра Іво Санадера до шести років в'язниці за отримання багатомільйонного доларового хабара в період перебування на посаді глави уряду, повідомляє Радіо Свобода.
Загребський суд 30 грудня визнав Санадера винним в отриманні хабара в розмірі 10 мільйонів євро в обмін на надання угорській нафтової компанії МOL найбільшої частки у хорватській енергетичній компанії INA. Угода відбулася більше 10 років тому.
За вироком того ж суду в Загребі виконавчий директор угорської компанії MOL Золт Ернаді отримав два роки тюрми - за дачу хабара Санадеру.
Жоден з підсудних не перебував у залі суду під час винесення вироку. Голова суду Іван Турудич оголосив, що європейський ордер на арешт Ернаді вже підписаний і звернувся до угорської сторони з проханням "діяти відповідним чином".
66-річний Санадер очолював уряд у 2003-2009 роках і одночасно обіймав посаду правлячої партії "Хорватський демократичний союз". Якщо вирок набере чинності, то Санадеру доведеться виплатити державі 10 мільйонів євро.
Колишній глава уряду втік з Хорватії в 2010 році після пред'явлених йому звинувачень у двох справах про корупцію. Санадер був затриманий в Австрії і роком пізніше екстрадований до Хорватії. Однак у 2015 році Конституційний суд скасував вирок у справі про корупцію. У 2018 році він був засуджений до двох з половиною років за спекуляцію і повинен був виплатити 570 тисяч доларів державі – саме такий хабар він отримав від Hypo Bank. В даний час Санадер відбуває тюремний термін у цій справі.
Вироки можуть бути оскаржені.
Національне антикорупційне бюро (НАБУ) втаємничило інформацію у справі про хабар для голови Офісу президента України Андрія Богдана в розмірі $ 20 млн.
Агентство "Українські новини" звернулося до бюро із запитом про те, на якій стадії перебуває розслідування, чи проводилися слідчі експертизи і чи не закрито справу.
"У відповідності до ст. 222 КПК України відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. У необхідних випадках слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв'язку з участю в ньому, про їхній обов'язок не розголошувати такі відомості без його дозволу", - йдеться у відповіді НАБУ.