Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель у п'ятницю під час виступу в іспанському університеті Вальядоліда, де йому присвоїли ступінь почесного доктора, відкрито звинуватив Ізраїль у фінансуванні палестинського бойового угруповання ХАМАС, пише POLITICO.
«Хамас фінансувався ізраїльським урядом у спробі послабити палестинську владу», — заявив дипломат.
Раніше прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заперечував такі звинувачення.
У своєму виступі в п'ятницю Боррель, який відповідає за зовнішню політику ЄС, також підкреслив, що створення палестинської держави є необхідним для вирішення поточного конфлікту.
«Єдине рішення — створити дві держави, які ділитимуть землю, за яку вони вмирали 100 років», — сказав Боррель.
Він додав, що таке рішення має бути «нав'язане ззовні».
Уряд Ізраїлю рішуче відкинув звинувачення Борреля.
«Пан Боррель помиляється. Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху не намагався зміцнити ХАМАС, як стверджував верховний представник зовнішньої політики ЄС, а завдав серйозного удару по ХАМАС у трьох масштабних військових операціях; у 2012, 2014 та 2021 роках. Після 7 жовтня військовий кабінет пана Нетаньяху наказав ізраїльській армії знищити ХАМАС», – йдеться у заяві Офіра Фалька, головного зовнішньополітичного радника Нетаньяху.
Коментарі Борреля прозвучали лише за кілька днів до того, як міністри закордонних справ ЄС у Брюсселі мають провести кілька зустрічей зі своїми колегами з Ізраїлю, Палестинської автономії та ключових арабських країн. У понеділок міністри планують обговорити конфлікт Ізраїлю та ХАМАС у Газі, а також перспективи майбутнього мирного врегулювання.
Водночас, у понеділок ЄС збирається оголосити про нові санкції проти ХАМАС, спрямовані на те, щоб вдарити по джерелах фінансування бойовиків, повідомили POLITICO троє дипломатів ЄС.
У четвер Європейський парламент прийняв резолюцію, яка закликає до постійного припинення вогню в Газі — за умови розпуску ХАМАС і звільнення всіх заручників. За кілька днів до того ізраїльський президент Нетаньяху відкинув ідею незалежної палестинської держави, яку просувають Сполучені Штати і ЄС.
Твердження про те, що уряд Нетаньяху дозволив фінансувати ХАМАС, у тому числі дозволивши Катару фінансувати Газу, раніше робили ізраїльська опозиція, а також аналітики та ЗМІ, включаючи New York Times . Ізраїльські офіційні особи кажуть, що це було частиною політики, яку більшість провідних ізраїльських політиків прийняли як можливий спосіб пом’якшення ідеологічного запалу ХАМАС.
«Ізраїль дозволив валізам Катару з мільйонами готівки в’їжджати в Газу через його контрольно-пропускні пункти з 2018 року, щоб підтримувати своє крихке припинення вогню з правителями ХАМАС у Секторі», — йшлося в статті Times of Israel 8 жовтня, наступного дня після того, як ХАМАС здійснив напад на Ізраїль.
Нетаньяху рішуче заперечив , що дозволяв Катару фінансувати ХАМАС, щоб розділити палестинців на ворогуючі політичні табори. Але у 2019 році на конференції партії Лікуд ізраїльський лідер сказав : «Кожен, хто хоче запобігти створенню палестинської держави, повинен підтримати зміцнення ХАМАС».
У суботу ізраїльські офіційні особи висловили заперечення щодо зроблених раніше заяв президента США Джо Байдена, про те, що рішення про створення двох держав все ще можливе, навіть поки Нетаньяху знаходиться при владі.
Обидва лідери вперше за місяць поспілкувалися і після розмови Байден сказав журналістам, що деякі «типи» рішення про створення двох держав можуть бути прийнятними для прем’єр-міністра Ізраїлю.
Раніше цього тижня Нетаньяху виключив ідею створення палестинської держави, яка існуватиме поруч із Ізраїлем, і його офіс повторив свою жорстку опозицію в заяві, надісланій POLITICO.
«У своїй розмові з президентом Байденом прем’єр-міністр Нетаньяху підтвердив свою політику, згідно з якою після знищення ХАМАС Ізраїль повинен зберегти контроль безпеки над Газою, щоб гарантувати, що Газа більше не буде становити загрозу для Ізраїлю, вимога, яка суперечить вимогам суверенітету Палестини», — йдеться в заяві.
Боррель, який обіймає посаду верховного представника ЄС із зовнішньої політики з 2019 року, має цілий послужний список недипломатичних моментів , зокрема, коли він порівняв Європу з «садом», а решту світу назвав «джунглями», а також коли він оприлюднив у Twitter конфіденційний документ щодо екстрадиції від влади Великої Британії.
Як повідомлялось, посаду головного дипломата ЄС пропонують трансформувати у посаду міністра закордонних справ Союзу.