UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова МАГАТЕ прибув в Іран, щоб пришвидшити розслідування щодо ризику виробництва там ядерної зброї

МАГАТЕ підозрює Іран у незаконному збагаченні урану.

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі прибув до Тегерану і проводить там переговори з метою «підштовхнути» Іран співпрацювати з розслідуванням щодо слідів урану, знайдених на незаявлених об’єктах, де збагачення відбувалося на рівні, близькому до 90% (цей рівень необхідний для ядерної зброї), повідомляє Reuters.

«Є два набори важливих питань. Є великі сподівання щодо роз’яснення та надання надійних гарантій щодо ядерної програми в Ірані. Друга група питань стосується науково-технічної співпраці, яку ми маємо і будемо мати надалі з Іраном», - сказав Гроссі, виступаючи разом з Мохаммадом Есламі, головою Організації з атомної енергії Ірану.

За словами Гроссі, переговори відбуваються "в атмосфері чесності та співпраці".

Згідно зі звітом ядерної служби ООН, на підземному збагачувальному заводі Фордо в Ірані відбувається збагачення урану до 83,7% чистоти, що дуже близько до порогу 90% для ядерної зброї.

4 березня Есламі заявив журналістам, що Ісламська Республіка збагачує уран до 60% чистоти.

Читайте також: Експерти МАГАТЕ опинилися у пастці на ЗАЕС – аналітики ISW

Іранську ядерну угоду уклали у 2015 році між Іраном та США, Великою Британією, Росією, Францією, Китаєм, Німеччиною, Європейським Союзом. Іран погодився обмежити свою ядерну діяльність і допустити міжнародних інспекторів в обмін на скасування руйнівних для країни економічних санкцій.

У 2018 році США під керівництвом Дональда Трампа вийшли з угоди і відновили односторонні санкції проти Ірану. Інші учасники угоди поставилися до цього скептично. Іран оголосив про поетапне скорочення своїх зобов’язань. Угода заморозилася. 

У жовтні 2021 року Іран погодився відновити переговори щодо ядерної угоди. У червні 2022 року переговори відновилися частково - між Іраном і Євросоюзом

Докладніше про перспективи підписання нової ядерної угоди читайте у статті Миколи Замікули «Іран на порозі створення ядерної бомби».