24-25 травня відбудеться саміт країн ЄС. Розсилаючи запрошення на цей саміт, голова Європейської ради Шарль Мішель повідомив учасникам про те, що на події відбудуться «стратегічні дебати» про Росію, в діях якої він бачить «провокаційні кроки». Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Як було погоджено під час нашої відеоконференції в березні, ми проведемо стратегічні дебати по Росії. Незаконні і провокаційні кроки Росії тривають як в державах-членах ЄС, так і за їх межами, зовсім недавно - із затвердженням списку так званих «недружніх держав», - написав Мішель.
«Подальше обговорення між нами було б корисно супроводити доповіддю високого представника і (Євро)комісії відповідно до п'яти керівних принципаів відносин між ЄС і Росією», - додав глава Євроради.
Раніше в п'ятницю високопоставлений чиновник ЄС повідомив журналістам в Брюсселі, що засудження дій РФ проти Євросоюзу і його держав-членів і доручення Єврокомісії і главі дипломатії ЄС Жозепу Боррелю підготувати доповідь про стратегію відносин з РФ будуть в основі «стратегічної дискусії» про Росію саміту ЄС 24 -25 травня.
За його словами, п'ять принципів «є наріжними каменями» відносин Євросоюзу з Росією. «І ми запропонуємо комісії і високому представнику пану Боррель підготувати доповідь відповідно до цих п'яти принципів, щоб ясно заявити, де ми знаходимося, яка нинішня ситуація в рамках відносин з Росією сьогодні і завтра», - сказав співрозмовник ЗМІ.
Відповідаючи на питання, чи відповідає нова ситуація у відносинах з Росією «п'яти принципам», про необхідність перегляду яких вже говорили деякі країни ЄС, європейський функціонер відкинув припущення, що ці принципи беруться під сумнів в Євросоюзі. Він запевнив, що це зовсім не випливає з консультацій з представниками держав-членів.
«В даний час немає сумнівів в п'яти принципах. І ми вважаємо, хоча це і не новина, що ці п'ять принципів залишаються дієвими, вони пропонують всеосяжні рамки, в яких можна оперувати», - пояснило високопоставлене джерело.
У березні 2016 року, міністри закордонних справ країн ЄС узгодили «п'ять принципів» Федеріки Могеріні» (попередниці Борреля на посаді верховного представника ЄС із закордонних справ).
Це реалізація Мінських угод по Україні як умова для будь-яких істотних змін у відносинах з РФ, крім того, ЄС не відмовиться від невизнання приєднання Криму до Росії; зміцнення відносин ЄС зі східними партнерами, починаючи з Центральної Азії; зміцнення внутрішньої стійкості ЄС, особливо енергетичної і в області стратегічної комунікації; будь-яка взаємодія з РФ має бути вибірковою, з огляду на можливі спільні інтереси, наприклад, у зовнішній політиці; необхідно підтримувати громадянське суспільство в Росії і інвестувати в розвиток контактів між людьми в ЄС і в РФ, особливо орієнтуючись на молодь.
Раніше повідомлялося, що питання підтримки України буде обов'язково включено до порядку денного майбутнього саміту G7 у Великобританії.