UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глобальне зростання цін може викликати дефіцит продуктів харчування у світі — The Washington Post

У всьому світі «харчові звички» людей можуть змінитися.

За рік пандемії коронавірусу ціни на продукти в світі зросли. На ринку Нянья, недалеко від Абуджі, столиці Нігерії, ціни на рис, який фактично є основою харчування місцевого населення, зросли на 10 відсотків. Маленька консервна банка помідорів? На двадцять дев'ять відсотків дорожче. Зростання споживчих цін на продукти харчування є як локальною, так і глобальною проблемою, пише The Washington Post.

В Індії зростають ціни на масло, а в Лівані – на хліб. В Аргентині, яка споживає багато м’яса, вартість деяких м’ясних продуктів збільшилася вдвічі, а споживання яловичини впало.

Це питання потрапило в заголовки новин у всьому світі, в тому числі в США, де інфляція піднялася до 5 відсотків - найвищого рівня за останні 13 років.

Все відбувається нерівномірно, але аналітики кажуть, що підвищення цін на продукти харчування не завжди є поганою новиною. Однак коли непропорційно зростаючі витрати на їжу переплітаються з іншими економічними та соціальними факторами, результати важко спрогнозувати.

«Навіть відносно забезпечені люди скаржаться на те, що ціни на продукти харчування нестримно зростають», - сказав аналітик Фейі Фавехінмі.

В ООН заявили, що індекс цін на продовольство, який вимірює глобальні ціни на окремі продукти харчування, досяг у травні найвищих показників, які не спостерігались з 2011 року. Причиною стали різноманітні фактори, включаючи сплеск замовлень з Китаю, коливання цін на нафту, хитання долара США та, без сумніву, пандемію.

«В умовах збільшення кількості населення, глобалізації та зміни клімату глобальна система харчування дестабілізується», - сказав Каллен Хендрікс з Університету Денвера.

У всьому світі «харчові звички» людей можуть змінитися.

SBM Intelligence відслідковує ціни на продукти в Нігерії з 2015 року, індекс враховує ціни на індичку, курку, яловичину, приправи, рис, помідори. У своєму новому щоквартальному звіті компанія оголосила, що зафіксувала зростання індексу на 7,8 відсотка між березнем 2020 та березнем 2021 року. Але зростання цін розподілялося нерівномірно.

Хоча на кількох ринках спостерігались невеликі падіння, зафіксовано стрибок майже на 16 відсотків. Фавехінмі сказав, що проблема лише погіршилася.

«Деякі мої знайомі навіть позичали у мене гроші, щоб купити їжу», - сказав він.

Протягом останнього року Нігерія боролася з економічною кризою, оскільки падіння глобальних цін на на нафту зашкодило одному з ключових видів експорту. Безробіття досягло 33 відсотків у 2020 році, тоді як інфляція сягнула понад 18 відсотків за останні два місяці. Крім того, ополченці захопили великі сільськогосподарські угіддя та ключові транспортні коридори, сказав Есе Ойхала з SBM Intelligence.

Інші фактори включають закриття кордонів під час пандемії, контрабанду товарів та девальвацію валюти Нігерії.

Аргентина відома споживанням яловичини. Але за останній рік зниження споживання м’яса загрожувало найбільшим виробникам країни. Проблема в ціні.

У січні представники м'ясної промисловості почали скаржитися на те, що споживання м'яса в країні впало до рекордних мінімумів, щорічне споживання яловичини склало 49,7 кілограма на людину в 2020 році - менше половини свого піку в 1956 році.

«Політика цін на м'ясо особливо незрозуміла в Аргентині», - сказав , керівник Аргентинського проекту в Міжнародному науковому центрі імені Вудро Вільсона Бенджамін Гедан, зазначивши, що уряд був змушений вжити радикальних заходів щодо зупинки експорту яловичини на місяць.

Навіть з урахуванням інфляції, яка є основною проблемою в Аргентині за останні роки (очікується, що інфляція досягне 50 відсотків цього року), уряд зробив продовольство пріоритетом.

Уряди мають вагомі підстави боятися зростання цін на продукти харчування. Світовий банк нещодавно попередив, що високі ціни на продовольство можуть спровокувати голод в деяких регіонах. 

Востаннє ціна індексу харчових продуктів досягла такого високого рівня в 2011 році. Деякі аналітики пов’язують різке зростання цін на хліб у країнах, включаючи Єгипет та Сирію, із заворушеннями, що відбулися під час арабської весни.

Але на взаємозв'язок між міжнародними цінами на продовольство та заворушеннями впливають численні фактори.

Старший економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Абдольреза Аббассіан, який допоміг розробити індекс цін на продовольство, сказав, що, хоча фактори, які спричиняють зростання цін, можуть зникати в короткостроковій перспективі, в довгостроковій перспективі ця тенденція погіршується через мінливість внаслідок геополітичного суперництва та зміни клімату.

Якщо ціни на продовольство будуть рости, найбільше постраждають споживачі на ринках, що розвиваються, адже такі країни і досі борються з наслідками пандемії. Глобальні ціни впливають на ситуацію на локальних ринках у всьому світі. Зважаючи на можливість посухи протягом літа в північній півкулі, споживачі у всьому світі можуть очікувати дійсно тривожну картину, резюмує видання.

Читайте також: За останні 10 років в Україні скоротилося споживання практично всіх продуктів

Згідно з даними Держстату, в Україні триває сезонне подорожчання овочів. За даними відомства, з початку року буряк подорожчав на 40,3% до 7,6 гривень за кілограм, морква - на 23,2% до 7,4 гривень за кілограм, цибуля - на 22,7% до 6,3 гривень за кілограм, капуста - на 20,4% до 5,7 гривень за кілограм, картопля на 16,9% до 11,9 гривень за кілограм. Яйця подорожчали на 17,4% до 32,3 гривень за десяток, соняшникова олія - 13,0% до 47,6 гривень за літр, цукор - на 10,7% до 23,1 гривень за кілограм.

Тим часом, за перші два місяці 2021 року виробництво яєць в Україні зменшилося на 16,1% в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року.

Те ж саме стосується і молока - за січень-лютий місяць виробництво молока в Україні скоротилося на 4,8% в порівнянні з січнем-лютим 2020 року, до 1,06 мільйона тонн.