UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава МЗС Литви в Давосі пояснив, навіщо Росії ядерні погрози і чому Заходу варто покінчити з заявами про те, чого він не зробить

Литовський дипломат звернув увагу на те, як Москва вже багато років використовує страх.

Росія намагається використовувати страх. Для цього вона вдається до ядерних погроз на тлі продовження агресії проти України. Але цю стратегію вона застосовувала і раніше навіть без згадок про свій ядерний арсенал.

На це під час дискусій на Всесвітньому економічному форумі в Давосі вказав міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс. Він нагадав, що ще до початку російського вторгнення торік існував наратив про те, що армія Росії - нібито "друга в світі».

«Мені казали: опір України марний. І Київ обов’язково впаде. Це говорили партнери з великими розвідувальними можливостями. Росію вважали другою за своїми можливостями армією світу. Але це виявилося блефом. Росія намагалася переконати себе, своїх лідерів і нас, що у них великі військові можливості. Вона проводила масштабні військові навчання «Запад», щоб створити страх і керувати нашими рішеннями. В цьому вся суть. Спочатку Росія хоче створити страх, щоб сповільнити нас в забезпеченні допомоги», - сказав глава литовської дипломатії.

Втім, він наголосив, що бути наляканим не означає не реагувати на погрози. Зрештою, Європа вже перемогла в ядерному протистоянні з СРСР в часи Холодної війни.

«На жаль, ми входимо в період, коли нам доведеться здмухнути пил з підручників часів Холодної війни. І перш за все, ми повинні допомогти Україні перемогти. По-друге, потрібно озброїти уразливі країни. Це і Литва, інші балтійські країни, Болгарія. Потрібно створити серйозне стримування і бути терплячими», - вважає Ландсбергіс.

Також він переконаний, що Заходу варто покінчити з заявами про те, чого він «ніколи і нізащо не зробить». Ландсбергіс нагадав, що з початку вторгнення Росії в Україну неодноразово звучали заяви в форматі: «Ми ніколи не…». Литовський дипломат вважає, що це не найкращий спосіб донести свою позицію. І краще було б говорити, що реакція на російські дії обов’язково будуть, не вдаючись при цьому в деталі.

«Наприклад, були неодноразові заяви, що солдати НАТО ніколи не зайдуть на територію України. Гаразд, я представляю країну НАТО. Думаю, є консенсус в цьому питанні. Але Росія з цих заяв робить висновок про червону лінію, яку ми накреслили самі для себе. Краще було б сказати, що відповідь обов'язково буде», - порадив він.

При цьому, він висловив переконання, що після жорстокого удару Росії по житловому будинку в Дніпрі західні союзники обов’язково відреагують і забезпечать Україну додатковими засобами для самозахисту.