UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава французької військової розвідки пішов у відставку після того, як не зміг передбачити вторгнення Росії

Оцінки Франції суперечили похмурим прогнозам союзників.

Глава французької військової розвідки залишає свою посаду після того, як Париж, на відміну від інших західних союзників, не зміг точно передбачити, що Росія розпочне повномасштабне вторгнення в Україну, повідомили кілька джерел, поінформованих про його звільнення.

Генерал Ерік Відо, який очолив Управління військової розвідки (DRM) тільки минулого літа, має негайно піти зі своєї посади, повідомило AFP військове джерело, яке попросило не називати його імені.

Інше джерело повідомило AFP, що останніми днями в армії ходили чутки про звільнення генерала, і не виключено, що йому могла бути запропонована інша посада, хоча цього не сталося.

За кілька місяців до вторгнення президента Росії Владіміра Путіна в Україну 24 лютого оцінки Франції суперечили похмурим прогнозам союзників, включаючи США та Велику Британію, які попереджали про неминучість великого військового нападу.

Високопосадовці в уряді президента Еммануеля Макрона наполягали на тому, що не було жодних натяків на повномасштабне вторгнення, і Макрон продовжував дипломатію до останньої хвилини, особисто зустрічаючись з Путіним у Кремлі і намагаючись організувати зустріч на найвищому рівні з президентом США Джо Байденом.

Це питання особливо чутливе, оскільки Макрон значною мірою уникав передвиборчої кампанії на президентських виборах у квітні, щоб зосередитися на боротьбі з війною, прагнучи зміцнити свій імідж глобального державного діяча.

Читайте також: Переміщення російської авіації на дальні аеродроми створює нові труднощі для Росії — британська розвідка

На початку березня вищий генерал Франції Тьєррі Буркхард визнав в інтерв'ю газеті Le Monde, що між Францією та США були розбіжності в аналізі того, що станеться в Україні.

"Американці сказали, що росіяни збираються атакувати, і вони мали рацію", - сказав Буркхард, який завоював шанувальників під час конфлікту своїми відвертими оцінками ситуації.

"Наші служби швидше думали, що вторгнення в Україну матиме жахливу ціну (для Росії) і що росіяни мають інші варіанти для досягнення своїх цілей", - сказав він.

Насправді американці мали в своєму розпорядженні високоякісні розвіддані про підготовку Росії і за кілька тижнів до вторгнення ухвалили безпрецедентне рішення оприлюднити інформацію у спробі чинити тиск на Путіна.

Олександр Папеммануель, професор Інституту політичних досліджень (IEP) у Парижі та спеціаліст з розвідки, сказав, що Вашингтон застосував нову тактику, використовуючи розвіддані, щоб спробувати чинити тиск на іноземного лідера.

Він сказав, що Франції добре відомо, що її власна розвідка зазнала невдачі у цьому випадку, хоча він додав, що DRM не має бути єдиним підрозділом служб безпеки, який має брати на себе провину.

Le Monde повідомила, що DRM часто опинявся осторонь впливової служби зовнішньої розвідки Франції, Головного управління зовнішньої безпеки (DGSE), відомого за кордоном завдяки популярному телесеріалу «Бюро».

Але Папемануель сказав: «Попередження для всієї (розвідувальної) спільноти. Ви повинні діяти ефективно та протистояти всім загрозам».

Військове джерело сказало, що основна роль DRM полягала у наданні розвідданих про операції, а не про наміри.

Його служби дійшли висновку, що в Росії «були засоби для вторгнення в Україну, і те, що сталося, показало, що вона мала рацію», сказало джерело.

Le Monde заявила, що війна в Україні виявила різницю між розвідувальними службами Франції та Велико Британії та США, які мають більше бюджетів і більше можливостей для маневру з погляду закону про стеження.

«Навіть якщо ця залежність від англо-саксонської розвідки існувала довгий час, особливо у боротьбі з тероризмом та у космосі, війна в Україні грубо пролила на неї світло», — пише газета.