UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генсек Ради Європи: Європейські уряди повинні проявити політичну волю для захисту свободи преси

Опублікований звіт щодо захисту журналістики і безпеки журналістів

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчіновіч Бурич в заяві, опублікованій 3 травня в напередодні Всесвітнього дня свободи преси, закликала європейські уряди проявити політичну волю для захисту журналістів та незалежної журналістики, щоб зупинити погіршення ситуації зі свободою засобів масової інформації на континенті.

Зазначимо, що Україна погіршила показники та майже вилетіла з сотні в «Індекс свободи преси». Зараз наша країна на 97-му місці в цьому рейтингу.

"Свобода засобів масової інформації є важливою опорою наших демократій, яка занадто часто сприймається як щось само собою зрозуміле. Повага до свободи засобів масової інформації в багатьох країнах перебуває в занепаді. В останні роки ми стали свідками зростання кількості випадків насильства і залякування журналістів", - сказала генесек в середу.

Вона додала, що під час пандемії ковіду різко зросла кількість повідомлень про насильство проти журналістів, а також про цензуру і репресії за те, що вони ставлять під сумнів політику урядів.

Водночас якісні ЗМІ стикаються з серйозними економічними проблемами, і багато журналістів втратили роботу через пандемію. Ці тривожні тенденції генсек Ради Європи освітила у своїй щорічній доповіді, яка буде опублікована найближчими днями.

"Настав час нагадати, що держави зобов'язані забезпечувати, щоб журналісти могли виконувати свою роботу без насильства і залякування і виконувати свою роль суспільного "сторожового пса", яка містить залучення державних органів до відповідальності за їх рішення і дії", - додала Пейчіновіч Бурич. "Рада Європи готова підтримати держави-члени в створенні та розвитку середовища, в якій плюралістична, різноманітні та незалежні засоби масової інформації можуть виконувати свою роль і вносити свій внесок у зміцнення демократії в наших країнах".

Вона також висловила стурбованість у зв'язку з висновками щорічного звіту Платформи Ради Європи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів.

У щорічній доповіді Платформи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів, опублікованому сьогодні 14 міжнародними організаціями із захисту свободи ЗМІ, перерахований 201 серйозний випадок загроз свободі ЗМІ в 47 державах-членах Ради Європи у 2020 році, що на 40% більше в порівнянні з 2019 роком. Цей звіт є в розпорядженні ZN.UA.

Рекордна кількість попереджень стосувалося фізичних нападів (52 випадки) і переслідування або залякування (70 випадків).

У доповіді аналізуються серйозні загрози свободі преси, в тому числі загрози, пов'язані з безкарністю злочинів проти журналістів (при цьому 24 випадки вбивства журналістів все ще залишаються безкарними), захопленням державою незалежних засобів масової інформації, переслідуванням з боку судових органів, політичним тиском на державні кошти масової інформації та стеженням за журналістами.

У доповіді в якості конкретних загроз свободі засобів масової інформації у 2020 році підкреслюються надзвичайні обмеження, введені відносно діяльності журналістів надзвичайними законами і постановами у відповідь на пандемію ковіду.

Читайте також: У Росії затримали журналістів BBC та CNN. Пропаганда назвала це "хорошою новиною"

Щоб знищити сучасну людину, щільно інтегровану в численні соціальні зв’язки, зовсім не обов’язково відрубувати їй голову. Детальніше читайте в статті Катерини Щоткіної "Свобода слова йде по-англійськи".