UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гагаузія вимагає особливого статусу для російської мови

Проросійський регіон прагне дестабілізувати Молдову.

Проєвропейський уряд Молдови зіткнувся з новим викликом з боку бунтівного промосковського регіону Гагаузія: його лідери засудили запропоновану судову реформу і зажадали підвищення статусу російської мови, пише Reuters.

У п'ятницю місцевий парламент Гагаузії відхилив судову реформу, яка призвела б до закриття апеляційного суду в регіоні, і закликав до надання російській мові особливого статусу поряд з єдиною державною мовою Молдови — румунською.

Проросійський регіон просить надати російській статусу «мови міжнаціонального спілкування у Республіці Молдова». Звернення о парламенту Молдови прийнято російською мовою, а не гагаузькою або румунською.

Згідно з конституцією Молдови, лідер Гагаузії, або башкан, автоматично є членом уряду країни.

Але президентка Мая Санду відмовляється підписати відповідний указ на тій підставі, що нинішній башкан Євгенія Гуцул була обрана за списком забороненої проросійської політичної партії, яку очолює засуджений за масштабне шахрайство бізнесмен-утікач Ілан Шор.

Прем'єр-міністр Дорін Речан підтримав судову реформу і заявив, що суди викорінять «кримінальні елементи, які керують регіоном».

«Судова система зробить те, що повинна, і притягне до відповідальності всіх членів цих угруповань. Немає абсолютно жодних підстав для конфронтації. Наша мета — будувати Європу», — сказав він у інтерв’ю.

Читайте також: Суд у Молдові скасував заборону брати участь у виборах проросійській партії

Санду назвала Росію найбільшою загрозою для своєї країни і призначила на кінець року референдум щодо вступу до Європейського Союзу одночасно з президентськими виборами.

У свою чергу, Гуцул звинувачує Санду у тому, що вона завдає шкоди її регіону, а за останній місяць двічі відвідала Росію та попросила допомоги у лідера Кремля Владіміра Путіна.

На початку квітня Гуцул озвучила погрозу щодо виходу Гагаузії зі складу Молдови.

Команда Гуцул, як і керівництво так званого Придністров'я та проросійська опозиція всередині Молдови, в один голос стверджують, що політика чинної молдавської президентки Маї Санду «веде до війни», оскільки та йде на зближення із Заходом та переоснащує армію Молдови.

Президент РФ Владімір Путін розхитує ситуацію в Молдові. У своїй грі він робить ставку не тільки на Придністров’я. Для Кишинева не меншу загрозу становить інший молдавський регіон – Гагаузія. Чому? Пояснює оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Як Путін розхитує Молдову й чим це загрожує Україні».