UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гучна риторика НАТО маскує брак його рішучості – Globe and Mail

Видання пише, що Захід до цього часу нічого не зробив, що зупинити терористів на Близькому Сході і агресивну Росію в Україні.

Саміт НАТО, який пройшов у Варшаві, називаються найбільш важливим за останню чверть століття. Але насправді його значення буде оцінене лише з огляду на те, наскільки риторика амбітного і урочистого комюніке, викладеного на 32 сторінках, буде підкріплена рішучими діями.

Про це на сторінках канадської газети Globe and Mail пише колишній посол Канади в США Дерек Бурней, який зауважує, що досвід недалекого минулого свідчить, що за гучними словами дій буде небагато.

"Нездатність президента Барака Обами діяти у відповідності до своєї ж горезвісної стратегії "червоних ліній" в Сирії дозволила силам "Аль-Каїди" і "Ісламської держави" зміцнитися і надовго ослабила перспективи приходу до влади поміркованого режиму після Башара Асада", - йдеться в статті.

Автор нагадує, що саме через раптове виведення американських військ з Іраку дозволило кільком гілкам "Аль-Каїди" відродитися в близькосхідній країні. А це призвело до появи так званого "халіфату ІДІЛ" на її території. Крім того, ця нерішучість розв'язала руки агресивним Ірану і Росії, які розділяють погляди на те, хто їхній ворог.

"Ніде брак рішучості США не був таким очевидним, як у випадку слабкої спроби протистояти зухвалим порушенням міжнародного права з боку Росії, яка вторглася в Крим, підтримала бойовиків-сепаратистів на Сході України, а нещодавно влаштувала маневр, яким пригрозила вразливим країнам Балтії. Чи хтось вірить, що пряме порушення статуту НАТО викликало б більш серйозну реакцію Заходу, чим те, з чим Росія мала справу досі?" - пише Бурней.

Він підкреслює, що замість дій у відповідь з'явилося комюніке з посланням про дії, націлені за зміцнення солідарності і довіри, а також із пропозицією вести діалог з Росією заради здобрення. На думку автора, Росія помітить нерішучість в новій декларації НАТО і навряд чи буде сприймати її серйозно. А Володимир Путін продовжить дотримувати в Європі стратегії "розділяй і владарюй", підтримуючи тих, хто допомагає йому втілювати плани.

Раніше видання The Economist писало, що за показовою єдністю НАТО стає помітною тріщина. Європейські політики розділилися в думках, чи варто продовжувати тиснути на Росію за те, що вона влаштувала війну проти України. У свою чергу видання New York Times пише, що Україну на саміті НАТО "поплескали по спині" і дали невеличкі обіцянки, про які Київ говорив з альянсом і раніше. Однак, попри слова підтримки в столиці Польщі, країни-члени впродовж останніх кількох місяців тиснули на Україну, змушуючи її провести вибори в Донбасі і піти на поступки агресивній Москві.