UA / RU
Підтримати ZN.ua

Грузія обирає скорочення конфронтації з Росією - The Economist

Але Москва не робить примирливих кроків у відповідь.

Під дерев'яними балконами красивого старого міста Тбілісі вивіски пропонують дигустацію вин не лише грузинською мовою, а й російською і англійською. Навіть деякі графіті написані кирилицею. Після війни Росії проти 3 в 2008 році російські туристи не приїжджали в країну. Тож з'явилося більше гостей країни, які говорять англійською. Але тепер росіяни повернулися і привезли з собою свою мову.

Про це пише The Economist, додаючи, що нове покоління грузинських політиків теж більш прагматичні у ставленні до Росії. Дві країни досі не мають дипломатичних відносин. Але їхні чиновники регулярно проводять двосторонні переговори. Практичні ж ініціативи полегшують торгівлю, подорожі і транспортне з'єднання між Грузією і Росією.

"Цей уряд намагається не антагонізувати Росію", - каже латвійський політик і дипломат Ояркс Калнінс.

Цей підхід дуже відрізняється від позиції команди попереднього президента Грузії Михеіла Саакашвілі, який називав російського президента "Ліліпутіним" і не приховував своє захоплення Америкою, яка у відповідь вважала його демократичним маяком в регіоні автократів. Але напруга з Росією зростала і зрештою переросла у війну, в якій Грузія багато втратила. В останні роки свого президенства Саакашвілі ставав все більш авторитарним. На парламентських виборах в 2012 році його партія зазнала поразки від руху "Грузинської мрії", організованого мільярдером Бідзіною Іванішвілі.

Тож чи можна сказати, що тепер Грузія віддаляється від Заходу і повертається на російську обіту? Не зовсім.

"Конфронтаційний тон, який домінував в часи Саакашвілі, був замінений більш стриманим. Але суть не дуже відрізняється", - сказав колишній міністр закордонних справ Грузії Саломе Зурабішвілі, який раніше був міністром закордонних справ, а зараз став незалежним депутатом.

Грузія досі прихильна до Європи і ставить мету вступити в Євросоюз. З ключових питань щодо кордонів вона займає жорстку позицію. Її підтримують ЄС і НАТО, а грузинський уряд вважає Абхазію і Південну Осетію своїми окупованими територіями.

Чиновники ЄС вітають "прагматичний, але принциповий" підхід Тбілісі до Москви. Вони сподіваються, що спокійніша риторика і покращена торгівля покращить атмосферу і підвищить шанси вирішити суперечки щодо кордонів. Але грузинські примирливі кроки поки не викликали таку ж реакцію з боку Росії. Натомість Абхазія і Південна Осетія дедалі більше інтегруються в російські структури, пункти пропуску були закриті, а минулого року Росія пересунула фактичний кордон окупованих територій вглиб Грузії.

Тим часом, Тбілісі досі прагне зближення з ЄС. Європейські чиновники говорять, що країна в перспективі зможе отримати членство в організації завдяки політичним реформам. В 2016 році підписалана угода про асоціацію між Грузією і ЄС, яка полегшила двосторонню торгівлю, вступила в силу. В березні 2017 року ЄС дозволив грузинам без віз подорожувати країнами Шенгенської зони. Втім, добитися подальшого прогресу буде складніше. Стандарти ЄС щодо екології і захисту трудових прав буде дуже важко запровадити.

Також існують занепокоєння, що правляча партія "Грузинської мрії" придушує опозицію. Після виборів 2012 року Грузію хвалили за першу мирну передачу влади з часів незалежності. Але потім десятки чиновників від попереднього уряду були арештовані і звинувачені у зловживанні владою. Серед них - колишній прем'єр-міністр Вано Мерабішвілі, який досі перебуває у в'язниці.

Крім того, занепокоєння викликає Іванішвілі, який лишається найбільш впливовою людиною в Грузії попри те, що він пішов з посади прем'єр-міністра в 2013 році. Міністри призначаються і звільняються в залежності від його симпатій.

Втім, дехто вважає, що Іванішвілі дозволяє обраним політикам від "Грузинської мрії" діяти більш самостійно. Якщо так, тоді країна може перейти в нову фазу. Сьогодні грузинському уряду бракує загальної ідеології. Зіштовхнувшись з необхідністю вести справи з Росією переконуючи при цьому виборців і необхідності проводити реформи для вступу в ЄС, нова влада продовжує просувати погляди Саакашвілі, якому, попри всі його помилки, не бракувало далекоглядного бачення.

"Він був до божевілля креативним. Грузії краще без божевілля, але трошки креативності не завадило б", - сказав виданню Зурабішвілі.

Нагадаємо, що нещодавно у Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі. Екс-президента країни визнали винним у зловживанні службовими повноваженнями у справі про вбивство банкіра Сандро Гіргвліані.

Раніше грузинські ЗМІ повідомили про те, що представники України та Грузії ведуть на території Білорусі переговори про екстрадицію Міхеїла Саакашвілі з Києва до Тбілісі.